recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Green Day - American Idiot (2004)

8/10
 
Na takový návrat na výsluní, jaký se Green Day podařil s deskou American Idiot, asi sázel málokdo. Aby nějaké kapele ležel podruhé svět u nohou poté, co její kariéra nabrala zřetelně skomírající trajektorii, to není ve světě pop music právě obvyklý jev. Tenhle úspěch byl o to nepravděpodobnější, že ho jedni ze zakladatelů neopunku docílili s ryze koncepčním albem, regulérní rockovou operou. A už vůbec k neuvěření je, že jim zpod rukou nevzešel paskvil, ale dílo, které si ten enormní zájem skutečně zaslouží.

Green Day se podařilo udržet v jedné kleci a donutit ke spolupráci přímočarý rock'n'roll a "umění", dvě šelmy, které se jinak většinou bez milosti sežerou (hlavně ta druhá bývá hodně nenasytná bestie). Když pátrám v minulosti, kdo další se takovým výsledkem může pochlubit, nenacházím nikoho menšího než The Who, kteří vznik Amerického idiota taky opravdu inspirovali. Alba Tommy a Quadrophenia představují výšiny, kterých tahle deska sice úplně nedosáhla, ale už samotné srovnávání s nimi je pro Green Day velmi lichotivé. Jejich odkaz se nejvíc projevuje ve dvou rozsáhlých pětidílných skladbách Jesus of Suburbia a Homecoming, kde si kapela s nečekanou jistotou poradila s kompoziční rozmáchlostí aniž by ztratila svěží rockový drive.

Ostatní songy se už více drží tradičních struktur, ale ani tak nepůsobí dojmem normálního písňového alba, k němuž někdo zlomyslně přilepil dvě epické nabubřelosti. Naopak, celé to obdivuhodně drží pohromadě, písně jsou dostatečně různorodé, od sprintujících hitovek American Idiot nebo St.Jimmy přes hymnickou Are We the Waiting po vkusné balady Boulevard of Broken Dreams a Wake Me Up When September Ends. Navíc chytlavé melodické háčky a svěží aranžérské detaily tentokrát Green Day rozhazují opravdu plnými hrstmi, jako kdyby byli začínající dravou partou a ne mnohými odepsaným přežitkem kráčejícím k zapomnění.

Svůj relativně uhlazený sound sice nijak radikálně nezměnili, ale výzva udělat rockovou operu je evidentně nakopla a přinutila vyšťárat ze sebe všechnu invenci jaké byli schopni a neztratit při vší té promyšlenosti pořádně řízné rock'nrollové jádro. Nevěřím, že by se jim něco podobného mohlo ještě někdy podařit, ale už tímhle kouskem si zajistili když ne nesmrtelnost, tedy aspoň zasloužený respekt.


tracklist:

1. American Idiot
2. Jesus of Suburbia
     I. Jesus of Suburbia
     II. City of the Damned
     III. I Don't Care
     IV. Dearly Beloved
     V. Tales of Another Broken Home
3. Holiday
4. Boulevard of Broken Dreams
5. Are We the Waiting
6. St. Jimmy
7. Give Me Novacaine
8. She's a Rebel
9. Extraordinary Girl
10. Letterbomb
11. Wake Me Up When September Ends
12. Homecoming
     I. The Death of St. Jimmy
     II. East 12th St.
     III. Nobody Likes You
     IV. Rock And Roll Girlfriend
     V. We're Coming Home Again
13. Whatsername
04.02.2020 17:17:15
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one