recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Hazmat Modine - Cicada (2011)

8/10

Šlechtitelé starých amerických forem na svém druhém albu Cicada opět hrdě venčí svého nezbedného hudebního křížence a se stylovou čistotou si nelámou hlavu. Hlavně když to šlape. Přístup skupiny Hazmat Modine, jakkoli neortodoxní, je lehce stravitelný i pro nedůvěřivé staromilce. Antikvární styly nemodernizují, pouze s nimi svobodně a bez zábran žonglují, skládají je přes sebe a proplétají tak, jak je to naučil domovský New York, ten všežravý mlýn národů a kultur.

Různé podoby blues, meziválečný taneční jazz, tango, rocksteady, folk, židovská hudba, žádný z těchto vlivů nezůstává v písních Hazmat Modine v čisté podobě. Když už se vynoří nějaký konkrétní styl, kapela ho minimálně instrumentací ohne jinam. Tu nasadí cimbál či balalajku, swingovou klasiku Irvinga Berlina přeladí do waitsovsky pitvořivého tanga nebo alespoň zmermomocní nějakého zajímavého hosta. Po senzačně fungujícím spojení s tuvinskými Huun-Huur-Tu na albu Bahamut vznikl dojem, že už si Hazmat Modine mohou padnout do noty s kýmkoli a Cicada ho nijak nevyvrací. U Natalie Merchant, která vokálem přispěla do písně Child of a Blind Man, to příliš nepřekvapí, pikantnější je účast proslulé beninské dechovky Gangbé Brass Band ve stejné skladbě a navrch v instrumentálce Cotonou Stomp, upomínající názvem na metropoli jejich vlasti. Uvědomíme-li si ovšem významnou roli, jakou ve zvuku newyorčanů hrajou dechy, už tak nepravděpodobně taková spolupráce nevypadá. A funguje i v případě smyčcových hledačů z Kronos Quartetu, kteří excelují v závěrečné Dead Crow.

Album už nemůže počítat s výhodou momentu překvapení, jako jeho předchůdce, který byl rovněž sevřenější, i přes svou délku koncentrovanější a překypující hitovými trháky. Přesto není Cicada krokem zpět, fantazie a hravost kapelníka Wadea Schumana i bohatství zdrojů, z nichž čerpá, jsou zárukou, že tenhle hudební bastard se jen tak neomrzí. A vrcholné kusy nahrávky, jako jsou Child of a Blind Man, I've Been Lonely for So Long, The Tide nebo Walking Stick se těm z debutu směle vyrovnají.  


tracklist:

1. Mocking Bird
2. Child of a Blind Man
3. Two Forty Seven
4. Cicada
5. Buddy
6. In Two Years
7. I've Been Lonely for So Long
8. The Tide
9. Ebb Tide
10. Walking Stick
11. So Glad
12. Cotonou Stomp
13. Dead Crow


videa:
Mocking Bird
Child of a Blind Man
Cicada
The Tide


 

10.07.2017 20:00:54
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one