recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Jefferson Airplane - Surrealistic Pillow (1967)

9/10
Slunná Kalifornie vrací úder posilněný o rozrůstající se arzenál přírodních i chemických podpůrných látek. Epicentrem je tentokrát sanfranciská čtvrť Haight-Ashbury, stále věhlasnější hnízdo amerických mániček, volnomyšlenkářských muzikantů, umělců a performerů všeho druhu. Na folkrockových základech se tu mimo jiné zrodila i skupina Jefferson Airplane a právě Surrealistic Pillow, jejich druhé album, se stalo jedním z nejsilnějších signálů okolnímu světu, že se v těch horečně pulzujících a drogami dlážděných ulicích něco hudebně i společensky důležitého děje.

Desku kapela zrealizovala krátce po příchodu charismatické zpěvačky a klávesistky Grace Slick, jejíž přínos se ukázal být hned od začátku zásadní. Na Surrealistic Pillow sice sólových příležitostí nemá tolik, ale oba největší hity - Somebody to Love a White Rabbit - zpívá právě ona. V případě Lewisem Carrollem inspirovaného Bílého králíka, který se stal hymnou generace rozpínajících se myslí (nemůžu nezmínit nezapomenutelnou koupelnovou scénu z knihy H. S. Thompsona Strach a svrab v Las Vegas, v níž tato skladba hraje klíčovou roli), se Grace Slick prosadila i jako autorka.

Obě písně jsou vrcholem alba, ale zdaleka ne jeho jedinými trumfy. Krásné jsou obě balady ze závěru A-strany, tajemně vyzařující Today i křehký lovesong Comin' Back to Me, do nichž kytarou přispěl duch strážný celého nahrávání, Jerry Garcia ze spřízněných Grateful Dead. Splývavé vícehlasy ve stylu Beach Boys nebo Mamas & Papas zjemňují písně My Best Friend nebo How Do You Feel, rockovější náboj mají Somebody to Love, 3/5 of a Mile in 10 Seconds i závěrečná Plastic Fantastic Lover. Hudba Jefferson Airplane je psychedelicky rozevlátá a uvolněná jako hipízácké róby, provoněná marihuanovým dýmem a nasáklá zatím nezkalenými ideály květinové komunity. Je věrným zrcadlem doby a místa svého vzniku, ale díky silným písničkám, svěžím, promyšleným aranžím a nakažlivém entuziasmu, který se ani ve studiu neztratil, nemusí být jen nostalgickým exponátem. Tenhle surrealistický polštář umí stále přivolávat sladce ulítlé sny.

tracklist:

1. She Has Funny Cars
2. Somebody to Love
3. My Best Friend
4. Today
5. Comin' Back to Me
6. 3/5 of a Mile in 10 Seconds
7. D.C.B.A.-25
8. How Do You Feel
9. Embryonic Journey
10. White Rabbit
11. Plastic Fantastic Lover


videa:
Somebody to Love
Comin' Back to Me
White Rabbit
05.05.2016 11:57:18
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one