recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Jon Spencer Blues Explosion - Meat + Bone (2012)

9/10

Pokud mezi energií napěchovanou do drážek alba Meat + Bone a dobou uplynulou od vydání jeho předchůdce existuje přímá úměra, můžeme být rádi, že si Jon Spencer Blues Explosion nenaordinovali pauzu ještě delší než oněch osm let. To už by nám totiž mohl explodovat přehrávač. Jon Spencer, Judah Bauer ani Russell Simmins se v mezičase samozřejmě jen tak nepoflakovali, ale zdá se, že přetlak jejich společně sdíleného tvůrčího elánu musel být ohromný a znovuvzkříšení zavedené značky v nich jeho rezervoáry otevřelo pěkně doširoka. Takhle koncentrovaný rambajz jsme od nich možná ještě neslyšeli.

Říct, že do toho od prvního tónu řežou hlava nehlava sice napoví něco o charakteru alba, ale samozřejmě ho to úplně nevystihne. Hlava i v takhle pudové šichtě musí fungovat, aby se to všechno nezvrhlo v neřízený chaos. Kapela drží opratě svých rock'n'rollových běsů hodně navolno, ale nikdy je nenechá úplně se vymknout kontrole. Příval nadupaných riffů a grooveů, prošpikovaný efekty a distorzemi, nedává posluchači vydechnout a na první poslech tak může vyznívat trochu jednosměrně až monotónně, ale tomu snadno odpomůže opakovaný poslech. Ten pak odhalí, s jakou mazaností je to celé poskládané aniž by se ztratila byť jen kapka živelnosti. S jakou nenasytnou hravostí si například skupina vyhraje s variováním jednoduchého (a zatraceně chytlavého) riffu v písni Bag of Bones.

Přesto experimentování není v centru pozornosti. Svérázný žánrový kříženec sice ani tentokrát nepostrádá různé zvukové či kompoziční vychytávky, ale hlavní je v tomto případě nekompromisní tlak, vzteklá řezničina, v níž každé relativní zvolnění stačí sotva na to, utřít si pěnu u huby. Někdy je to víc funky (Get Your Pants Off, Strange Baby) jindy punky (Boot Cut, Danger), s bluesovým a rock'n'rollovým fundamentem neustále po ruce, pořád ale na plný plyn. Teprve v posledních třech válech tenhle nápor trochu opadá, ovšem nazvat píseň Unclear, s jejími suchými ranami bicích, skučícími kytarami a neurotickým Spencerovým drmolením, baladou jen proto, že je pomalejší, se dost zdráhám. Nikdo nemládne, ani Jon Spencer Blues Explosion ne, a toto album je možná jednou z posledních příležitostí, kdy nám chtěli dokázat opak. Pokud ano, nemohli obstát lépe.


tracklist:

1. Black Mold
2. Bag of Bones
3. Boot Cut
4. Get Your Pants Off
5. Ice Cream Killer
6. Strange Baby
7. Bottle Baby
8. Danger
9. Black Thoughts
10. Unclear
11. Bear Trap
12. Zimgar


videa:
Black Mold
Bag of Bones
Get Your Pants Off
Strange Baby


 

09.04.2019 19:15:18
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one