recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Kaiser Chiefs - Employment (2005)

8/10
 
Byl to debut jako víno. Jeden z nejsilnějších v celé té indierockové renesanci první půlky nultých let a přece zároveň signalizoval i její úpadek a rozmělnění. Těch kapel rozvíjejících postpunková a novovlná východiska začalo být trochu moc a upozornit na sebe mohla už jen taková, které nechyběl skutečný skladatelský talent. Na albu Employment plném hitových trumfů jsou Kaiser Chiefs přesně takovým případem.

V jejich písních je punková energie, melodická elegance britpopu i bezstarostnost sixties, mládežnická rozjívenost i zvukový perfekcionismus. To nejlepší z odkazu The Jam nebo Blur zasazují do nových souvislostí a přestože stylově ničím extra novým nepřispívají, mají šmrnc a budí důvěru. Čtyři roky po kytarovém boomu už ale také vyvolávají rýpavé otázky jestli všechno to retro má nějakou perspektivu do budoucna a jestli některý z exponentů téhle x-té nové vlny (už jsme přece zažili i minitrend "new wave of new wave" - kdo si dneska vzpomene?) dokáže vykročit ze stínu módního hnutí a vytvořit něco originálnějšího a vlivného.

Další desky skupiny zatím vzbuzují pocit, že Kaiser Chiefs těmi vyvolenými nebudou. Při poslechu jejich první albové vizitky se ale tímhle nemusíme trápit a na nějaké intošské přemítání o progresi při jejím nahrávání zřejmě zvysoka kašlala i samotná kapela. Tady jde především o zábavu v prvotřídním provedení a takhle nakažlivé a svěží šlágry jako jsou třeba (a nejen) I Predict a Riot, Na Na Na Na Naa, Oh My God nebo What Did I Ever Give You? může Kaiser Chiefs každý jen závidět.


tracklist:

1. Every Day I Love You Less and Less
2. I Predict a Riot
3. Modern Way
4. Na Na Na Naa
5. You Can Have It All
6. Oh My God
7. Born to Be a Dancer
8. Saturday Night
9. What Did I Ever Give You?
10. Time Honoured Tradition
11. Caroline, Yes
12. Team Mate
05.05.2016 12:10:31
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one