recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

King Crimson - The ConstruKction of Light (2000)

8/10
 
Jednoznačně nejméně přístupné album King Crimson. Ne, že by někdy posluchačům podlézali. I když jsou řazení do artrockové škatulky, na rozdíl od jiných jejích prominentů (Yes, Genesis) nikdy nevytvářeli nějakou líbivou iluzi "vysokého" umění. Nebáli se disonantních a hlukových ploch ani nervních rytmických ataků. Kytarová hra Roberta Frippa je nezvyklá, komplikovaná a plná efektů, odlišná od tradičních rockových kil a sólování. Ale vždycky tu byla i odlehčující místa, jemné melodické mezihry, klenuté balady.

Na ConstruKction of Light něco takového chybí a musím přiznat, že je díky tomu poslech alba na jeden zátah docela záhul pro poslechovou i nervovou soustavu. Strojově znějící bicí Pata Mastelotta, které o sudých rytmech ví nanejvýš z doslechu, jako by se neustále rvaly o místo na slunci hned s trojicí kytar ostatních členů, jejichž hra není o nic přímočařejší, celé se to trhaně valí vpřed bez chvíle oddechu a posluchač je vděčný za každý melodičtější riff.

Jestli měla Frippova parta v úmyslu vyjádřit něco jako světlo povstávající z chaosu, pak se jim podařilo zachytit spíš okamžik bezprostředně předcházející. Poslech tohoto alba vyžaduje odvahu a výdrž.


tracklist:

1. ProzaKc Blues
2. The ConstruKction of Light
3. Into the Frying Pan
4. FraKctured
5. The World's My Oyster Soup Kitchen Floor Wax Museum
6. Larks´ Tongues in Aspic (Part IV)
7. I Have a Dream
10.05.2016 16:40:23
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one