recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

King Crimson - The Power to Believe (2003)

8/10
 
Stejný tým, který s Robertem Frippem připravil velmi odvážné a těžko stravitelné album The ConstruKction of Light (Belew, Gunn, Mastelotto), se sešel i při natáčení jeho následovníka. Kontinuita je patrná: i tady stojí v centru pozornosti těžkotonážní, hranaté kytarové burácení, zauzlované rytmické vzorce a psychotická atmosféra.

Ale ta zvuková masa už není zdaleka tak jednolitá, King Crimson se vrátili k větší dynamické odstíněnosti a vzali na milost i nějaká ta lyričtější zvolnění. Kromě typicky crimsonovské balady Eyes Wide Open se do křehčích krajin vydávají ještě v psychedelicky rozostřené The Power to Believe II a v závěrečném čtvrtém dílu stejné skladby. Navíc si všímají i výdobytků taneční scény posledních let i když je využívají spíš k ornamentálnímu zdobení a jen málokdy mají větší vliv na strukturu hudebního pletiva jako třeba ve skvěle vygradované Dangerous Curves.

Oproti zmiňované předešlé desce jsou tu King Crimson blíž k tomu jak je známe a máme rádi. Sice nepřinášejí nic extra nového, ale po víc jak třiceti letech takhle originální, hledačské a vlivné tvorby jim to není třeba mít za zlé, pokud jejich hudba dokáže stále vzrušovat. A to na rozdíl od většiny jejich artrockových generačních souputníků dokáže.


tracklist:

1. The Power to Believe I: A Cappella
2. Level Five
3.  Wide Open
4. EleKtriK
5. Facts of Life: Intro
6. Facts of Life
7. The Power to Believe II
8. Dangerous Curves
9. Happy with What You Have to Be Happy With
10. The Power to Believe III
11. The Power to Believe IV: Coda
10.05.2016 16:41:10
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one