recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Kinks - Kinks (1964)

7/10
Hodně povolaných, málo vyvolených. To platilo i v případě britského rockového boomu první poloviny 60. let, pro který se ve Státech vžilo označení Britská invaze. Kvarteta či kvinteta kluků s kytarami, co se zhlédli v rock'n'rollu a rhythm'n'blues, vznikala jedno za druhým, ale jen hrstka z nich se dokázala zapsat do historie tučnějším písmem. Z debutového alba londýnských The Kinks ještě není zcela patrné, do které z výše uvedených kategorií se zařadí, i když zárodky jejich nemalého potenciálu už se tu dají vystopovat.

Jak bylo u podobných spolků zvykem, větší část repertoáru je převzatá a reflektuje inspirační východiska kapely s důrazem na u „invazních" kapel oblíbené rock'n'rollové a bluesové pionýry (Chuck Berry, Bo Diddley, Slim Harpo). Učební látku mají evidentně zvládnutou, ale budoucnost patří autorským souborům a ve vlastní tvorbě se Kinks přeci jen teprve hledají. Některé původní písně (So Mystifying, Just Can't Go to Sleep) vyznívají tápavě a nedotaženě, na druhou stranu je tu chytlavá I Took My Baby Home a především obrovský hit You Really Got Me s prorockým kytarovým riffem, který by se dal označit za první hardrockový v historii (je docela příznačné, že na klavír ve skladbě hostuje pozdější zakladatel Deep Purple Jon Lord). O tom, že i sami muzikanti s ním byli spokojeni, svědčí i fakt, že velmi podobnou figuru použili na albu ještě v instrumentálce Revenge i v dalším, tentokrát pouze singlovém hitu All Day and All of the Night ze stejného období.

K pocitu určité nevyrovnanosti přispívá i zvuková podoba nahrávky, kterou charakterizují trochu naivní experimenty se stereem. Zároveň je to ale i předzvěst budoucí aranžérské hravosti kapely. Parta kolem bratrů Daviesových je tedy teprve na začátku cesty a zatím trochu ve stínu spřízněných spolků jako Animals, Rolling Stones nebo Yardbirds, ale signály budoucích majstrštyků jsou už rozpoznatelné.


tracklist:

1. Beautiful Delilah
2. So Mystifying
3. Just Can't Go to Sleep
4. Long Tall Shorty
5. I Took My Baby Home
6. I'm a Lover Not a Fighter
7. You Really Got Me
8. Cadillac
9. Bald Headed Woman
10. Revenge
11. Too Much Monkey Business
12. I've Been Driving On Bald Mountain
13. Stop Your Sobbing
14. Got Love If You Want It


videa:
You Really Got Me
10.05.2016 16:41:53
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one