recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Laibach - WAT (2003)

7/10
 
Laibach stále svým nezaměnitelným způsobem komentují neutěšený stav naší civilizace. Provokativně, mnohovýznamově, kontroverzně. Otázky spíš otvírají, než aby je zodpovídali. Války, totalitní systémy, globalizace, náboženství, to jsou témata, která je pořád fascinují a ani z alba WAT se nedá jednoznačně vyčíst jaký k nim kapela ve skutečnosti zaujímá postoj (tím se liší od svých snaživých ale příliš efektně průhledných žáků Rammstein). Mlží a dráždí, narušují stereotypy.

Zato hudebně, tam má posluchač své jisté. Deska stojí na typickém industriálním marš-technu různé intenzity a rychlosti a podmračeném německo-anglickém vokálu Milana Frase, zjemňovaném pseudooperními sborovými chóry. Nic nového, ale řekl bych, že to pořád funguje. Tanz mit Laibach, Achtung! nebo Now You Will Pay pochodují se stejně působivým zápalem jako dřív.

Zvukově je to dost oholené, žádné kytary, jen hrubý beat a střídmé syntetické zvuky a plochy. Proto je album v závěru, kde převažují volnější tempa už trochu nezáživné. Ale přesto, že Laibach už zřejmě po hudební stránce nehodlají na svém oldschoolovém pojetí nic měnit, pořád ještě neznějí vyčpěle a hlavně: v době hysterických politicky korektních kampaní mají svými zneklidňujícími manifesty pořád co říct.


tracklist:

1. B Mashina
2. Tanz mit Laibach
3. Du bist unser
4. Achtung!
5. Ende
6. Now You Will Pay
7. Hell: Symmetry
8. Das Spiel ist aus
9. Satanic Versus
10. The Great Divide
11. WAT
12. Anti-Semitism
10.05.2016 16:47:53
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one