recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Lambchop - Mr. M (2012)

8/10

Lambchop jsou klidná síla. I v tom, jak neokázale a vytrvale si budují svou pozici v dnešním atomizovaném hudebním světě. Nikdy nezaznamenali velký komerční průlom, pokud za takový nebudeme považovat album Nixon z roku 2000, které sesbíralo množství ocenění, ale učinilo z kapely Kurta Wagnera spíš miláčky fajnšmekrů než idoly mas. Lambchop svou reputaci posilují průběžně, s každou novou deskou, která je vždy jiná, než předešlé a mimo jednoznačná žánrová teritoria. Ani pojem alternativní country, který se v souvislosti s nimi používá asi nejčastěji, zdaleka nevystihuje podstatu.

Na albu Mr. M se od této terminologické berličky vzdalují zase o něco radikálněji. Písně plynou v poklidných, rozjímavých náladách, jednotlivé nástroje (ponejvíce akustická kytara, piano, subtilní rytmika a hojně využívané smyčce) jako by spolu jen zlehka rozprávěly, bez jakýchkoli exhibic, akusticky a se vzájemnou ohleduplností. To se týká i Wagnerova typicky rozvážného, přesto citově opravdového zpěvu.

S countryovými asociacemi se dá operovat snad jen v těch několika rytmicky živějších skladbách, jako jsou Gone Tomorrow nebo The Good Life (Is Wasted). Zato se Lambchop vědomě a s originalitou sobě vlastní ochomýtají poblíž idylické hudební ohrádky loung music, v podobě, jak ji ztělesňovaly písně židovského hitmakera Burta Bacharacha. Tohle flirtování ale spočívá spíš v časté přítomnosti smyčcových obláčků a v celkové atmosféře, nikoli v nějaké šlágrotvorné melodičnosti. V tomto směru zůstává Kurt Wagner nadále rovněž zdrženlivý a když už nějakou tu nápadnější melodickou linku nabídne (Mr. Met), stane se tak jakoby mimochodem.

Aranžérská i emocionální ukázněnost a rezignace na vnějškovou atraktivitu ale nejsou u Kurta Wagnera, vůdčí a zdaleka nejdůležitější persony ve skupině, známkou tvůrčí bezradnosti, právě naopak. Chlápek, co huláká na celou hospodu, může být zábavný, ale nic podstatného většinou nesděluje. Zatímco od toho nenápadného, tichého a soustředěného, sedícího v koutku, se můžeme nadít o dost přínosnějšího rozhovoru. Pak už záleží jen na naší schopnosti naslouchat. Lambchop nevykřikují hesla, jejich hudba uvážlivě přede a nedělá ukvapené závěry. O to víc může při pozorném poslechu zasáhnout.


tracklist:

1. If Not I'll Just Die
2. 2B2
3. Gone Tomorrow
4. Mr. Met
5. Gar
6. Nice Without Mercy
7. Buttons
8. The Good Life (is wasted)
9. Kind Of
10. Betty's Overture
11. Never My Love


videa:
2B2
Gone Tomorrow

 

16.11.2017 19:35:55
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one