recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Manic Street Preachers - Lifeblood (2004)

6/10
 
Lifeblood je patrně tím nejslabším, co z dílny Velšanů vzešlo. Vůči svému předchůdci, stylově hodně rozlítané desce Know Your Enemy, je album skoro jakousi antitezí. Je maximálně sevřené, zvukově jednolité, bez výstřelků a překvapujících momentů. Pokud se za překvapení nedá považovat samotný sound nahrávky. Ten se totiž bez uzardění vrhá do náruče popu, preferuje vzdušné aranže s vůdčími klávesovými party, kterým kytary často dělají jen lokaje.

To samo o sobě ještě nemusí být důvod k zatracení, Manics si třeba na This Is My Truth... s jemnějším popovým outfitem docela dobře rozuměli. Jenže dotyčné album mělo také své oslnivé vrcholy zatímco na Lifeblood songwriting povážlivě drhne. Písně se slévají do jednoho ukolébávajícího proudu, na melodie, které by opravdu chytly za ucho, čekám marně a i ta vášnivost, které bylo v Bradfieldově hlase vždycky požehnaně, je tu nějak utlumená.

Nepodezřívám kapelu z úmyslného nadbíhání rádiovým frekvencím, ani si nemyslím, že by Lifeblood bylo výsledkem bezradnosti v dalším směřování tvorby. Na to je deska až příliš zvukově dotažená a působí jako promyšlený krok s jasným záměrem. Ten jim ale moc nevyšel a nepomohla ani ruka producentského mistra Tonyho Viscontiho, který se podílel na vzniku tří skladeb. Jeho vklad vyznívá do prázdna, protože jím ošetřené písně z celku nijak nevybočují. Přiznám se, že v téhle chvíli jsem nad Manics (naštěstí předčasně) už nalomil hůl.


tracklist:

1. 1985
2. The Love of Richard Nixon
3. Empty Souls
4. A Song for Departure
5. I Live to Fall Asleep
6. To Repel Ghosts
7. Emily
8. Glasnost
9. Always/Never
10. Solitude Sometimes Is
11. Fragments
12. Cardiff Afterlife
11.05.2016 15:12:17
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one