ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

MGMT - Congratulations (2010)

8/10

Americké dvojici MGMT se v rámci alba Oracular Spectacular podařilo vyšlechtit svěží a atraktivní hudební rostlinku na pomezí indie popu a nové psychedelie. Na o tři roky mladším Congratulations tenhle výpěstek dále pečlivě zalévají, ale také kultivují. Jeho psychedeličtější výhonky pečlivě ošetřují a prodlužují, zatímco ty popové spíše zastřihávají. S rozvahou, nijak radikálně, přesto znatelně. Výsledkem je nahrávka, která sice nenabízí tak jednoznačné hity, jakým byl na debutu třeba Time to Pretend, ale posluchačskému zadostiučinění se lze dobrat i touto, o něco spletitější cestou.

MGMT šikovně střídají svižné, ale bohatě strukturované, tempa měnící skladby (It's Working, Song for Dan Treacy, Flash Delirium, Brian Eno) se sevřenějšími a spíše melancholicky laděnými písněmi (Someone's Missing, I Found a Whistle, Congratulations), což usnadňuje orientaci a zahání pocit přesycenosti. Ani dvanáctiminutový opus Siberian Breaks nepůsobí nabubřele nebo rozvlekle. S melodiemi tentokrát VanWyngarden s Goldwasserem pracují zdráhavěji, než na debutu, místy jakoby jejich chytlavost záměrně tlumili a uhýbali jí. Přesto má Congratulations i v tomto směru co nabídnout (It's Working, Someone's Missing, Brian Eno, titulní píseň), své poklady pouze odkrývá ve střípkovitější podobě.

Album produkoval Peter Kember alias Sonic Boom z někdejších neo-psychedelických pionýrů Spacemen 3, který se věnuje především elektronickým experimentům. Tímto směrem se sice s MGMT nevydal, přesto je jeho rukopis čitelný. Sound nahrávky je spíše organický (časté je spojení akustických kytar a plovoucích vintage kláves), pouze space-rockově „rozmazaný“ a v některých momentech se blíží třeba takovým Stereolab, s nimiž měl ostatně Sonic Boom v minulosti též co do činění.

Když recenzenta napadají krkolomná přirovnání typu „jako když se Blur a Beach Boys potkají na koncertě Flaming Lips“, je to pro kapelu dobré znamení. Vypovídá o tom, že přes různé vysledovatelné inspirace má svůj originální přístup, že je zajímavá a zábavná. MGMT takoví zůstali i na svém druhém albu, přestože těch zastřižených popových ratolestí mi je přeci jen občas líto.


tracklist:

1. It's Working
2. Song for Dan Treacy
3. Someone's Missing
4. Flash Delirium
5. I Found a Whistle
6. Siberian Breaks
7. Brian Eno
8. Lady Dada's Nightmare
9. Congratulations


videa:
It's Working
Flash Delirium
Brian Eno
Congratulations


 

04.04.2017 20:15:36
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one