recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Morrison Van - Magic Time (2005)

8/10
 
Van Morrison tímto albem pokračuje ve vyrovnané sérii silných nahrávek z posledních let a vypadá to, že jeho autorský pramen snad nemá dno. Milovníci progrese a hledači neslyšeného by samozřejmě opět měli dát od Magic Time ruce pryč, Morrisonův svět má úplně jiná pravidla a s láskou opečovává stále stejné inspirační zdroje. Odměnou za to je mu ale důvěryhodnost a posluchači zase jistota kvality.

Už titul alba vyvolává asociace čehosi nostalgického, a skutečně se na něm Morrison víc než obvykle přimknul k baladickým formám a melancholickým náladám. Vyloženě odpichový je vlastně jen rock'n'roll Evening Train, rytmicky průraznější pak ještě typické rhythm'n'blues Keep Mediocrity at Bay, do latiny postrčená Gypsy in My Soul a závěrečná Carry On Regardless. Ostatní položky se hladce vinou ve volných až plouživých tempech, uspávací jednotvárnost jim ale nehrozí. Singlová Celtic New Year představuje typický Morrisonův rukopis, v němž se střetává soulové cítění s keltským folkem akcentovaným píšťalou chieftainovského Paddyho Moloneyho, ve třech převzatých jazzových standardech se dočkáme swingové patiny, ducha slavných Astral Weeks vyvolávají melodicky štědré a smyčcově vkusně oslazené písně Just Like Greta a This Lion This Time, pro mě vrcholy desky.

Magic Time vyžaduje k poslechu určitou náladu: romantickou, staromilskou, intimní. Pak jeho vibrace padnou na úrodnou půdu a můžou zprostředkovat mimořádný zážitek. Bez lepkavého sentimentu a přehrávaného patosu, ale s o to trvalejším dozvukem.


tracklist:

1. Stranded
2. Celtic New Year
3. Keep Mediocrity at Bay
4. Evening Train
5. This Love of Mine
6. I'm Confessin'
7. Just Like Greta
8. Gypsy in My Soul
9. Lonely and Blue
10. This Lion This Time
11. Magic Time
12. They Sold Me Out
13. Carry On Regardless
13.05.2016 16:23:25
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one