recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Morrison Van - What's Wrong with This Picture? (2003)

8/10
 
Pán v černém klobouku a se lvem v hrdle natočil tohle album nečekaně pro ryze jazzový label Blue Note, ale na jeho podobu to nakonec nemělo nejmenší vliv. Ostatně v Morrisonově tvorbě bylo vždycky jazzu až až (toho starého, předbopového), takže nebyl důvod se novému vydavateli vlichocovat nějakými stylovými poklonami.

Irský písničkář se tu nachází ve stabilní formě a i když se mi předchozí Down the Road zdá být o chloupek jiskřivější a bohatší na silné písně, rozdíly jsou milimetrové. Spíš než na jazzový slovník se tu klade důraz na blues, které je přítomné ve většině skladeb, i když v různých formách. Ať už v té klasické (Two Many Myths, Goldfish Bowl, v jejímž textu se sympaticky distancuje od umělého světa celebrit v kontrastu se svým neokázalým, srdcařským muzikantstvím), rock'n'rollové (Whinin Boy Moan, Stop Drinking), latinou ovanuté (Once in a Blue Moon) nebo countryové (Little Village), typicky bluesové harmonie vystrkují růžky pořád.

Vedle převážně autorských písní se Morrison vytasil i se dvěma skvělými covery, z nichž zejména jeho verze notně ohmataného evergreenu Saint James Infirmary se mimořádně povedla. Ne, tenhle chlap už se nezmění. S výrazem starého bručouna bude do nás ládovat pořád to své staré rhythm'n'blues dokud bude popadat dech. A s takovým nadšením a náruživostí, jaký tu z jeho hlasu čiší, ať to dělá ještě hodně dlouho.


tracklist:

1. What's Wrong with This Picture?
2. Whinin Boy Moan
3. Evening in June
4. Too Many Myths
5. Somerset
6. Meaning of Loneliness
7. Stop Drinking
8. Goldfish Bowl
9. Once in a Blue Moon
10. Saint James Infirmary
11. Little Village
12. Fame
13. Get on with the Show
13.05.2016 16:25:39
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one