ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Parish John - Bird Dog Dante (2018)

7/10

Johna Parishe jsme zvyklí vnímat hlavně jako vlivného muže v pozadí. Producenta, skladatele, spoluautora, multiinstrumentalistu. V obecném povědomí se usadil díky dlouholeté spolupráci s PJ Harvey, s níž natočil i dvě rovným dílem podepsané desky, svůj produkční nebo muzikantský otisk však zanechal na desítkách dalších pozoruhodných nahrávek. Parishova sólová tvorba se ve stínu těchto aktivit krčí sice poněkud nezaslouženě, ale při poslechu jeho nejnovějšího počinu si můžeme uvědomit, že také docela pochopitelně. Jestli je Johnu Parishovi něco cizí, je to sólistický exhibicionismus.

Jako zpěvákovi je mu vlastní neokázalý, skoro nesmělý projev, který k jeho nevtíravým songům přihodně pasuje, ale málo platné, je i jeho limitem. Názorně se to ukáže v krásném duetu Sorry For Your Loss, věnovaném památce Marka Linkouse ze skupiny Sparklehorse, kde se k němu připojí PJ Harvey a vokální linka je rázem o něčem jiném. Zpívané věci doplňuje, hlavně ve druhé polovině nedlouhého alba, také několik instrumentálních, které prozrazují autorovu mimořádnou erudici rovněž na poli filmové hudby. Skladba Let's Go a především pak souvislé pásmo skladeb 7 až 10 skutečně budí dojem útržku nějakého soundtracku a v této poloze jakoby se Parish cítil doma víc, než v úloze písničkáře. V obou případech je pro něho typická nástrojová střídmost s lehkým lo-fi nádechem a zároveň smysl pro detail, bez zpěvu ale ta zvuková drobnokresba nabývá ucelenějšího dojmu. Zpívané písně, s výjimkou Sorry For Your Loss a závěrečné rozvernější The First Star postrádají výraznější motivy, i když je pravda, že se za nimi ani nehoní. Parish je výsostný náladotvůrce, lapač kolem letících nápadů a impresí, nikoliv hitmaker.

Bird Dog Dante rozhodně nepůsobí jako nějaká zásadní výpověď, je spíše vzorkem z tvůrčího skicáře. Nesnaží se být ničím jiným. Někdy je čas na osudová sdělení, jindy na prchavé momentky. Někdy nás okouzlí barvami hýřící orchideje, jindy prosté luční kvítí. John Parish zůstává tím mužem v pozadí, který se s námi čas od času podělí o pár svých nevtíravých hudebních dojmů, aby byl vzápětí zase k ruce těm hvězdným pěstitelům.


tracklist:

1. Add to the List
2. Sorry For Your Loss
3. The March
4. Let's Go
5. Type 1
6. Rachel
7. Buffalo
8. Kireru
9. Le Passé Devant Nous
10. Carver's House
11. The First Star


videa:
Sorry For Your Loss

 

24.07.2018 19:22:47
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one