recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Pearl Jam - Lost Dogs (2003)

8/10
 
Pro Pearl Jam přišel čas oddechu, přehodnocování a rekapitulace po odvážně tápajícím albu Riot Act. Dvoudiskový komplet Lost Dogs shromažďuje singlová béčka, outtakes a jiné rarity včetně několika ukázek ze slavných vánočních singlů pro členy kapelního fanklubu. Odpichovější kusy se sešly na prvním CD, zatímco druhé akcentuje baladické polohy i když to členění není úplně striktní.

Mezi třicítkou tracků (s jedním skrytým bonusem - pietní úklonou kolegovi Layne Staleymu) se najde i pár pominutelných marginálií, ale naprostá většina skladeb je svou kvalitou srovnatelná s tím, co známe z alb, v některých případech by dokonce byly jejich ozdobou (např. funkrocková jízda Dirty Frank). Písně nejsou řazeny chronologicky, přeskakuje se z jednoho období do druhého, ale i když kolekce působí sympaticky různorodě, je to spíš způsobené charakterem songů samotných než nějakými stylovými či zvukovými rozdíly v jednotlivých fázích kapely. Pearl Jam prošli za ta léta zřetelným vývojem, ovšem bez razantnějších zlomů, pořád s touž duchovní opravdovostí, úctou k rockovým kořenům i touhou hledat a to všechno je na písních z Lost Dogs krásně čitelné.

Zajímavé je porovnání počtu zastoupení jednotlivých období, které potvrzuje, že nejplodnější byli Pearl Jam v časech slavného debutu, ale překvapivě hodně silného "odpadu" zbylo i z ne úplně přesvědčivého alba Binaural. Naproti tomu z nahrávacích sessions ke skvostu jménem Vitalogy se na výběr nedostalo nic.

Kompilace ale taky odhaluje dosud neznámé odstíny v rukopisu kapely, odlehčené legrácky typu Gremmie Out of Control nebo Sweet Lew, které příliš nezapadají do obrazu smrtelně vážných grungeových rozervanců a o to jsou příjemnější. I tihle oduševnělí rockoví správňáci se umí uvolnit. Ale především nepřestávají udivovat neutuchající energií a muzikantskou vášní. Z toho, co jim za celou kariéru spadlo pod stůl poskládali vyrovnanou sbírku hudebních lahůdek.


tracklist:

Disc 1:
1. All Night
2. Sad
3. Down
4. Hitchhiker
5. Don't Gimme No Lip
6. Alone
7. In the Moonlight
8. Education
9. Black, Red, Yellow
10. U
11. Leavin' Here
12. Gremmie Out of Control
13. Whale Song
14. Undone
15. Hold On
16. Yellow Ledbetter

Disc 2:
1. Fatal
2. Other Side
3. Hard to Imagine
4. Footsteps
5. Wash
6. Dead Man
7. Strangest Tribe
8. Drifting
9. Let Me Sleep
10. Last Kiss
11. Sweet Lew
12. Dirty Frank
13. Brother
14. Bee Girl
15. 4/20/02 (hidden track)
20.05.2016 16:15:32
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one