recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Pearl Jam - Pearl Jam (2006)

8/10
 
Avokádové album znamenalo pro Pearl Jam do značné míry restart. Potvrzuje sice zvětralé pořekadlo o nevstupování do stejné řeky, přesto je na něm příklon k přímočarosti prvních desek jasně patrný. Po ne úplně přesvědčivém osahávání různých bočních uliček na Riot Act se kapela přimkla ke svým stylovým jistotám, ve kterých kombinuje hardrockové uzemnění s punkovou sršatostí, a pánové opět píší úderné, přehledné a zároveň v detailech nápadité písně. Ano, album se může zdát konzervativní co se týče nových výbojů, ale je také nabité obnovenou energií a melodickým apetitem. 

Především první pětice skladeb plus ještě Big Wave jsou toho důkazem. Jde o nekompromisní, agresivní výlevy zloby, na jejichž vyznění se podepsala i všeobecná deziluze z politického klimatu Bushovy Ameriky. Počínaje folkrockově laděnou Parachutes se nahrávka stává dynamicky variabilnější, dojde na typicky vzletná baladická čísla jako Gone nebo Come Back, ale ani ve své druhé polovině album nesklouzává do unylosti a neztrácí svěžest a mladistvý elán.

Návrat ke kořenům zkrátka v případě Pearl Jam zafungoval, i když, marná sláva, k dokonalosti studiových skvostů z první poloviny devadesátek téhle desce přece jen něco málo chybí. I tak je ale potěšitelné zjištění, že "rock'n'rollové zvíře" je v duších těchto dávno už ne adolescentů stále živé a umí pořádně rafnout. Pearl Jam uzavřeli jednu kapitolu a otevřeli další, v níž už sice nebudou uctívanými lídry rockového dění, ale vyžilými dinosaury určitě taky ne.


tracklist:

1. Life Wasted
2. World Wide Suicide
3. Comatose
4. Severed Hand
5. Marker in the Sand
6. Parachutes
7. Unemployable
8. Big Wave
9. Gone
10. Wasted Reprise
11. Army Reserve
12. Come Back
13. Inside Job


videa:
Life Wasted
World Wide Suicide
20.05.2016 16:16:07
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one