recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Pink Floyd - Obscured by Clouds (1972)

7/10

Ve svém raném období měli Pink Floyd k filmu hodně blízko, jejich tajemné a éterické kompozice musely být pro tehdejší vlnu filmových experimentátorů velkým lákadlem. Album Obscured by Clouds obsahující hudbu k francouzskému filmu La Vallée je už čtvrtou takovou spoluprací, ale skupinu zachycuje spíše ve stadiu odklonu od experimentů a psychedelie k zasněnému písničkářství s artrockovým rámem. Nový výraz, který Pink Floyd našli s poslední řadovkou Meddle a který právě v té době vybrušovali při práci na Dark Side of the Moon, se odráží i tady, pouze není uplatňován s takovou důsledností a smyslem pro celek.

Útržkovitost a nesoudržnost materiálu podporují i relativně krátké stopáže především v první polovině alba, i když samy o sobě jsou skladby – ty zpívané i ty instrumentální – většinou velmi kvalitní. Typická lenivá zádumčivost Burning Bridges, folkrockově laděné Wot's... Uh the Deal? nebo Stay až příliš kontrastuje s razantními kusy jako When You're In či téměř hardrocková The Gold It's in the..., ve které už není ani stopy po čemkoli vesmírném nebo psychedelickém. Nejblíže k připravovanému albu Dark Side... má píseň Childhood's End, zatímco jediná Watersem zpívaná věc Free Four se vymyká lehce rozvernou náladou, přestože se Waters v jejím textu dotýká jednoho ze svých nejcitlivějších témat – smrti svého otce.

Tmelícím prvkem jsou především hojně zastoupená Gilmourova rozevlátá sóla ale i charakteristický zvuk syntezátoru VCS3, což jsou jedny z hlavních poznávacích znamení pinkfloydovského zvuku v následné klasické fázi. Autorské otěže až na pár výjimek drží pevně v rukou dvojice Waters-Gilmour, nicméně dojem určité nedotaženosti a fragmentárnosti přetrvává. Když si ale uvědomíme od jak zásadního hlavního úvazku si k tomuhle filmovému melouchu Pink Floyd „odskočili“, není důvod k příkrým odsudkům. Tenhle soundtrack neudělal do hudební historie žádnou velkou šlápotu, ale nabízí místa zajímavá i lahodná.


tracklist:

1. Obscured by Clouds
2. When You're In
3. Burning Bridges
4. The Gold It's in the...
5. Wot's... Uh the Deal?
6. Mudmen
7. Childhood's End
8. Free Four
9. Stay
10. Absolutely Curtains


videa:
Childhood's End
Free Four
 

20.05.2016 16:32:46
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one