recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Pink Floyd - The Piper at the Gates of Dawn (1967)

10/10
Opět nepřehlédnutelný červený praporek na časové ose rockové historie, na jaké byl rok 1967 extrémně bohatý. The Piper at the Gates of Dawn je stěžejním bodem pro vývoj psychedelie, space rocku, art rocku a dalších příbuzných větví a oddenků rockového rodokmenu. Je také prvním a zároveň posledním albem Pink Floyd, na němž je Syd Barrett jednoznačným tahounem jako skladatel, zpěvák i vizuální magnet. Byl hlavním konstruktérem zvuku a prezentace skupiny v této její rané fázi, zatímco pozdější kapelník a ještě pozdější diktátor Roger Waters se na debutu představuje jen jednou skladbou Take Up Thy Stethoscope and Walk.

Album rozvířilo už tak dost bouřlivé vody rockového oceánu novátorským důrazem na atmosféričnost a zvukové experimenty. Barrettovy skladby plné zvláštních harmonických postupů, blouznivých melodií a fantastických textů promlouvají hlasem vesmírných tuláků i pozemských podivínů. Dominují jim nespoutaně zvukomalebné kytarové imprese nadnášené snovými party Wrightových varhan, často využívají zkreslených zvuků a průkopnických koláží (Pow R. Toc H.). Zálibu v kosmické tématice demonstrují především dvě ústřední kompozice alba, z hypnotických akordů a halucinogenních melodií utkaná Astronomy Domine a zbytnělý instrumentální opus Interstellar Overdrive. V něm se na téměř desetiminutové ploše setkávají kytarové příbojové vlny, futuristické pípání, varhanní mlhoviny a záludné studiové triky.

Vedle toho ale najdeme na albu i sevřenější písničkové formy jako Lucifer Sam, Flaming, The Gnome (ta má blízko k tomu ulítlejšímu od soudobých Beatles) nebo Bike. Ty ale nejsou o nic méně podivné a excentrické a po Barrettově odchodu právě po nich zůstala v tvorbě Pink Floyd díra, kterou se ostatní členové snažili zaplnit dalšími formálními experimenty a emotivní naléhavostí. The Piper at the Gates of Dawn je ve srovnání s pompézními, i když jistěže úchvatnými alby ze 70. let uvolněnější, hravější a prodchnutý bizarní představivostí. Patří k těm albům, která skutečně pohnula dějinami populární hudby a je zároveň pomníkem předčasně zmarněného talentu Syda Barretta.


tracklist:

1. Astronomy Domine
2. Lucifer Sam
3. Matilda Mother
4. Flaming
5. Pow R. Toc H.
6. Take Up Thy Stethoscope and Walk
7. Interstellar Overdrive
8. The Gnome
9. Chapter 24
10. The Scarecrow
11. Bike


videa:
Astronomy Domine
Flaming
Interstellar Overdrive
20.05.2016 16:33:59
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one