recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Plant Robert & The Strange Sensation - Mighty ReArranger (2005)

9/10
 
Uctivé oprašování nedotknutelných rockových artefaktů by se nemělo přehánět. Tohle album se klasickým zeppelínským grálům bez potíží vyrovná, dost možná proto, že se o to nesnaží. Robert Plant navazuje plynule na o tři roky starší Dreamland, tentokrát ale se stoprocentně autorským materiálem a s obměněnou muzikantskou sestavou, která se teď pyšní vlastní jmenovkou The Strange Sensation. Zásadní informací je, že jejím pilířem zůstal Justin Adams, kterému jako druhý kytarista stanul po boku Liam Tyson z druholigových britpopařů Cast. Jeho vklad není tak výrazný jako v případě Porla Thompsona na předchozí desce, ale svou práci odvádí dobře a famózní výsledek přinejmenším nekazí.

Kapela pracuje s podobným stylovým koktejlem jako minule, jen trochu opadl příboj psychedelického víření ve prospěch větší sevřenosti a údernosti skladeb. Mísí se tu extatický rock, severoafrickou hudbou inspirované rytmy a harmonie, folková intermezza (All the King's Horses) i nevtíravou elektronikou vyhlazená zátiší. Staré a exotické je tu uchopeno s naprosto moderní a nespoutanou představivostí. Vstupní materiály jsou roztavené z původních forem a následně organicky spojené do nové kvality, v níž se hranice mezi inspiracemi stírají. Neslyšíme čistý hardrock, pouštní blues, folkrock nebo arabskou hudbu, ale něco, kde je od každého kousek a v okouzlení touto svobodnou formou ztrácí identifikace jednotlivých vlivů smysl.

Sled múzami políbených okamžiků je takřka nepřetržitý. Rytmicky záludný řinčivý rock'n'roll Freedom Fries, Takamba, kde Justin Adams předvádí, co se naučil od saharských kytaristů, členitou kompozicí oplývající Let the Four Winds Blow, chytlavé boogie Mighty ReArranger... Silné písně, spousta aranžérských lahůdek, perfektně sehraná kapela, originální, vyzrálá hudební vize. Co chtít víc? Do stratosféry stoupající Plantův ječák? Ale kdepak, sedmdesátá jsou dávno pryč a mně současný Plantův méně okázalý a emocionálně stejně (ne-li více) vnímavý projev vyhovuje dokonale. Stejně jako celé toto vynikající album.


tracklist:

1. Another Tribe
2. Shine It All Around
3. Freedom Fries
4. Tin Pan Valley
5. All the King's Horses
6. The Enchanter
7. Takamba
8. Dancing in Heaven
9. Somebody Knocking
10. Let the Four Winds Blow
11. Mighty ReArranger
12. Brother Ray
13. Shine It All Around (Girls Remix) (hidden track)


videa:
Shine It All Around
Freedom Fries
Takamba
Let the Four Winds Blow
20.05.2016 16:47:22
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one