recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Primal Scream - Riot City Blues (2006)

8/10
 
"A my ty Stouny máme stejně rádi" sdělují nám trucovitě Primals tímto jednoznačným retro výletem. Je to už podruhé v jejich kariéře co se rozhodli odpočinout si od elektroniky a progresu a nahrát čistokrevně rock'n'rollové album, co nezkazí žádnou party. Give Out But Don't Give Up nebylo špatné album (i když prorokům taneční scény tenkrát dost leželo v žaludku), ale řekl bych, že oproti němu si je skupina na Riot City Blues jistější v kramflecích a jde z ní koncentrovanější energie. Místo feťáckého opojení spíš střízlivá břitkost. Bezostyšné vykrádání vzorů je ale oběma deskám společné, takže posluchačská obec se opět dělí na tábor zklamaných progresivistů a tábor těch, kterým jde hlavně o zábavu a té jim tu Primal Scream servírují požehnaně.

Rozjezd je ukázkový: Country Girl patří k největším hitovkám v historii kapely a podobně jako kdysi Rocks vykopává míč hodně vysoko. Další dvě pecky pokračují v ostrém tempu udaným směrem, kytary plivou nadupané riffy a rock'n'rollové idiomy létají vzduchem. Pak se ovzduší mírně rozostřuje, When the Bomb Drops přináší trochu zlověstné psychedelie, Little Death vyvolává atmosféru opiového doupěte, ale The 99th Floor v garážovém duchu znovu přidává plyn. We're Gonna Boogie má dřevní základy, Hell's Coming Down je caujunem líznuté country (tak jako měli Rolling Stones své Factory Girl nebo Dead Flowers). A na závěr samozřejmě archetypální (to je tu prakticky všechno) balada s klenutým refrénem Sometimes I Feel So Lonely.

Původnosti není na desce ani co by se za nehet vešlo, ale každému musí být jasné, že na to se tady nehraje. Ani naštvaná angažovanost charakteristická pro předchozí nahrávky se tentokrát nepěstuje, aktuálním mottem je "fun, fun,fun!". A proč by ne? Ne všechno je tak strhující jako Country Girl, třeba rozjásanost Dolls (Sweet Rock And Roll) s hostující Alison Mosshart je až příliš okatě chtěná. Ale v úhrnu je Riot City Blues svěžím uvolněným dílkem bez komplexů. Pánové se prostě potřebovali vyblbnout a když to dělají takhle, nevidím důvod proč se nepřidat.


tracklist:

1. Country Girl
2. Nitty Gritty
3. Suicide Sally & Johnny Guitar
4. When the Bomb Drops
5. Little Death
6. Th 99th Floor
7. We're Gonna Boogie
8. Dolls (Sweet Rock and Roll)
9. Hell's Coming Down
10. Sometimes I Feel So Lonely


videa:
Country Girl
When the Bomb Drops
Dolls (Sweet Rock and Roll)
23.05.2016 16:37:29
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one