recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Queens of the Stone Age - ...Like Clockwork (2013)

9/10
Šestiletá pauza rockovým věrozvěstům z Palm Desert očividně prospěla. Jsou zpátky v plné síle a s vynikající studiovou vizitkou. Deska ...Like Clockwork se nerodila snadno, pro Joshe Hommea bylo její nahrávání spíš terapií v těžkých chvílích než spontánním výtryskem tvořivosti, ale snad právě proto je tak intenzivní a působivá. Dalším důležitým faktorem byla i výměna bubeníků v průběhu nahrávání, kdy dlouholetý člen Joey Castillo byl nahrazen Davem Grohlem, spolutvůrcem nejopěvovanějšího opusu kapely Songs for the Deaf. Na albu se nakonec oběvily skladby s oběma výtečníky, ale jeho soudržnost to nijak negativně nepoznamenalo.

Z těchto peripetií zřejmě pramení silné temné proudy, které se vinou celou nahrávkou, neodráží se v nich ale bezradnost nebo frustrace, spíš pevný postoj a odhodlání se vším se porvat. Materiál se obejde bez větších úletů, je sevřený a přitom rozmanitý, songwriting i drive jsou svěží a bez stínu rutiny. Na úvod nám QOTSA servírují valivou, soumračnou psychedelii v Keep Your Eyes Peeled, nechybí svižné riffovačky I Sat by the Ocean a My God Is the Sun (skvěle vyhmátnutý pilotní singl), naléhavý hymnus I Appear Missing a vyloženě parádní jsou pecky, v nichž páteř tvoří dobře promazaný groove: zneklidňující If I Had a Tail a Smooth Sailing (není náhoda, že v obou bubnuje Grohl).

Máme tu i jemnější chvilky jakou je archetypální a přitom netuctová balada The Vampyre of Time and Memory a částečně i Kalopsia (ta právě v poklidných verzích připomene artrockovou lyriku 70. let) a ...Like Clockwork. Tradiční hostovačky se omezují většinou na doprovodné vokály (Trent Reznor, obligátní Mark Lanegan či ztracený syn Nick Oliveri), pikantnější je příspěvek Eltona Johna za piánem v písni Fairweather Friends.

QOTSA se vracejí tam, kam patří: rovnou na vrchol. Joshova kytara je pořád stejně jedovatá a nevypočitatelná, zpěv důrazný i tvárný (skvělé přechody do falzetu a zpět ve Smooth Sailing) a kapela i přes personální rošády pevně semknutá. Dobře známá směs chlapáctví i křehkosti, tlakové vlny i rafinovaná zákoutí pro třetí, pátý poslech, všechno tu najdeme v exkluzivním, sebevědomém podání. Svět rock'n'rollu je bohatší o jednu vynikající, pravověrnou ale nezastydlou fošnu.


tracklist:

1. Keep Your Eyes Peeled
2. I Sat by the Ocean
3. The Vampyre of Time and Memory
4. If I Had a Tail
5. My God Is the Sun
6. Kalopsia
7. Fairweather Friends
8. Smooth Sailing
9. I Appear Missing
10. ...Like Clockwork


videa:
Keep Your Eyes Peeled
If I Had a Tail
My God Is the Sun
28.05.2016 10:02:42
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one