recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Queens of the Stone Age - Songs for the Deaf (2002)

10/10
 
Jo, rock'n'roll je starý, dýchavičný zvíře, co se sotva vleče. Ale čas od času se ještě dokáže hrdě vzepnout a pořádně se zakousnout jako zamlada. Josh Homme a jeho kapela patří k těm nemnohým, kteří drží jeho praporec pořád vztyčený a dodávají mu svěžest, údernost a vášeň. A Songs for the Deaf je jejich opus magnum.
 
Za bicí tu usednul Dave Grohl a jeho bonhamovsky silový i plastický styl si s kapelníkovými koumáckými riffy výtečně sednul. Starý parťák Mark Lanegan ze Screaming Trees se rozezpíval hned ve třech věcech, basák Nick Oliveri (naposledy před hádkou s Hommem) obstaral další čtyři a zbytek zpívá Joshe Homme sám se svým typicky táhlým frázováním. Vokální projev všech tří k sobě ale nemá výrazově daleko, takže jejich střídání ani nemusíte postřehnout.

Tím hlavním jsou ovšem úderné, elektrizující kytarové riffy (ten z No One Knows patří do učebnic), stejně archetypální jako novátorské ve svém propojení s rytmikou. Ty jsou tahounem celé té mašiny, zároveň ale má jejich autor tolik disciplíny aby je nepovyšoval nad píseň samotnou. Té se věnuje se stejnou pozorností a díky tomu nejsme svědky muzikantské onanie ale skutečného šťavnatého rock'n'rollu, který má sice kořeny v daleké minulosti, ale jeho energie a vize jsou zcela současné.


tracklist:

1. You Think I Ain't Worth a Dollar, But I Feel Like a Millionaire
2. No One Knows
3. First It Giveth
4. A Song for the Dead
5. The Sky Is Fallin
6. Six Shooter
7. Hangin' Tree
8. Go with the Flow
9. Gonna Leave You
10. Do It Again
11. God Is in the Radio
12. Another Love Song
13. A Song for the Deaf
14. Mosquito Song
15. Everybody's Gonna Be Happy
28.05.2016 10:03:15
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one