recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Reed Lou - The Raven (2003)

7/10
 
Natočit další obyčejné písničkové album přišlo asi Reedovi už fádní, tak se vrhnul na povídkový a básnický odkaz věčně inspirujícího Edgara Allan Poea a stvořil koncepční monument na motivy jeho díla. A je rozhodně co poslouchat i když ne vždy jsou dojmy jednoznačně pozitivní.

Především je deska formálně hodně široce rozkročená. Najdeme na ní charakteristicky sršatý rock´n´roll s urputným skřehotáním samotného Mistra i velmi intimní chvilky jako třeba citově obnažená Vanishing Act, což jsou polohy nepřekvapující. Pak je tu ale množství slovutných hostí, kteří dostávají i sólový prostor a z nich možná nejvýraznějším vkladem přispěl Antony Hegarty. Tenhle mimoň s neuvěřitelným hlasem kromě nepřeslechnutelných backvokálů nazpíval hodně překopanou verzi slavné Perfect Day (a stokrát lepší než provařená charitativní skrumáž celebrit) a vznikl tak jeden z vrcholů alba. Willem Dafoe recituje titulního Havrana do mlžného zvukového pozadí, Laurie Anderson si se svým chotěm střihne jímavý duet Call on Me, David Bowie se rozvášňuje v Hop Frog, mluvenými vstupy přispějí další herecké hvězdy Steve Buscemi a Amanda Plummer a výčet externích přispěvatelů ještě pořád není u konce.

Střídá se rock, balady, sinatrovský swing, recitativy, a capella zpěvy i instrumentální etudy a celé je to trochu roztříštěné a nakonec - protože těch opravdu skvělých momentů zase tolik není - i únavné. V podstatě jsem rád, že nevlastním speciální dvoudiskovou verzi projektu, protože i takhle je to náročná kláda. Vysoké umělecké ambice Reedovi trochu přerostly přes hlavu, ale mluvit o propadáku by zase bylo nespravedlivé.


tracklist:

1. Overture
2. Edgar Allan Poe
3. Call on Me
4. The Valley of Unrest
5. A Thousand Departed Friends
6. Change
7. The Bed
8. Perfect Day
9. The Raven
10. Balloon
11. Broadway Song
12. Blind Rage
13. Burning Embers
14. Vanishing Act
15. Guilty
16. I Wanna Know (The Pit and the Pendulum)
17. Science of the Mind
18 Hop Frog
19. Tripitena's Speech
20. Who Am I? (Tripitena's Song)
21. Guardian Angel
28.05.2016 11:18:16
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one