recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Rolling Stones - Aftermath (1966)

9/10
Definitivní završení přerodu z rhythm'n'bluesových učedníků ve svébytnou rockovou mašinu, která naopak ovlivnila stovky dalších. Poprvé nevidíme v kreditech jiná jména než Mick Jagger a Keith Richards, ale stále nám rozdíly v britském a americkém vydání poněkud ztěžují orientaci. Zaměříme-li se na dnes dostupnější americkou verzi, dostaneme sice o tři položky kratší tracklist, ale zase nepřijdeme o jeden z největších hitů kapely Paint It Black, který album otevírá. A už ten je neklamným důkazem, že Rolling Stones opravdu dospěli. Skvělé využití sitáru a naznačené indické melodiky potvrzuje, že kapela se pohybuje souhlasně s dobovým trendem směrem k větší aranžérské zdobnosti a používání nerockových nástrojů, kterých se na desce chápe především Brian Jones.

Appalačský dulcimer výrazně poznamenal zvuk dalšího obrovského hitu Lady Jane a skladby I Am Waiting, marimba dodává písni Under My Thumb nečekaně moderní groove. K tomu připočtěme piano, varhany, saxofon nebo harmoniku a dostáváme opravdu pestrou zvukovou škálu, která je ale využívaná účelně a nepřekrývá silné rhythm'n'bluesové kořeny. Ty se nejvíc obnaží v Doncha Bother Me, zatímco High and Dry zahajuje tradici countryových odboček, které pak zdobily většinu stounovských alb. Ale i méně nápadné songy jako Stupid Girl, Think nebo Flight 505 jsou výborně zvládnuté, dotažené a stylově jasně vyprofilované. Snad jen závěrečné jamování v Going Home vyznívá poněkud vynuceně.

Album skvěle vyvažuje syrovost bluesových kořenů a aranžérské experimentování. Jaggerův zpěv se neustále zlepšuje, Richardsovy charakteristické vyhrávky už mají pevné místo ve zvukovém erbu kapely, vklad Briana Jonese je díky instrumentální všestrannosti rovněž nezastupitelný a rytmika Watts-Wyman s barbarskou elegancí neochvějně drží kurz. Po třech letech průkopnického ohledávání terénu našli Rolling Stones svou pravou tvář právě včas, aby se v rockovém šílenství druhé poloviny 60. let neztratili a naopak se stali jeho vůdčím fenoménem.


tracklist (US version):

1. Paint It Black
2. Stupid Girl
3. Lady Jane
4. Under My Thumb
5. Doncha Bother Me
6. Think
7. Flight 505
8. High and Dry
9. It's Not Easy
10. I Am Waiting
11. Going Home


videa:
Paint It Black
Lady Jane
Under My Thumb
Flight 505
15.07.2020 16:54:24
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one