recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Rolling Stones - Between the Buttons (1967)

9/10
Between the Buttons je poslední položkou ve stonesovské diskografii, která má svojí UK a US verzi, napříště už budou obě strany Atlantiku oblažovat totožné písně. Americkým fanouškům místní vydavatelské zvyklosti přihrály singlové trumfy Let's Spend the Night Together a Ruby Tuesday, zatímco v anglické edici je nahrazují skladby Back Street Girl a Please Go Home. Rolling Stones pokračují v dočasném odklonu od syrového r'n'b k instrumentální zdobnosti a multižánrovému maskování, čímž se přibližují k teritoriu svých největších rivalů Beatles, s nimiž se navzájem inspirují. Třeba právě taková Ruby Tuesday by se klidně dala brát jako odpověď na McCartneyho Eleanor Rigby z Revolveru.

Rozptyl žánrů, nálad a aranžérských odkazů je ještě o něco větší než na Aftermath a znovu je to Brian Jones, kdo bere do rukou jeden nástroj za druhým a zjemňuje hrubé bluesrockové tkanivo nečekanými barvami a ornamenty. Piano, cemballo, appalačský dulcimer, dechové nástroje, sitár, marimba, theremin a dokonce kazoo, to všechno dokáže funkčně zabudovat do těla písně. Tím pádem většina alba není tolik živočišně atakující, ale spíš hravá a barevná. Skupina neváhá šmírovat na písečcích svých kolegů, ale vždy s nezanedbatelným vlastním vkladem. Who's Been Sleeping Here? se melodicky i použitím foukačky evidentně poučila u Boba Dylana, rukopis The Kinks připomenou music hallem a vaudevillem ovlivněné popěvky Cool, Calm & Collected a finálová Something Happened to Me Yesterday s půvabným vokálním přípodotkem Keitha Richardse. Nakonec ale není úplně opomenuta ani přímočařejší rocková poloha, kterou zastupují vitálně šlapající Let's Spend the Night Together, Connection nebo Miss Amanda Jones.

Pro ctitele neučesaných toxických milníků následujících let může Between the Buttons vypadat možná trochu přepudrovaně, ale to hodně závisí na očekáváních. Album je svědectvím o jedné vývojové etapě, která sice s následujícím počinem Their Satanic Majesties Request dospěla k hranicím svých možností, ale Stones se v ní rozhodně neztratili. Mají spoustu nápadů i silné písně a drží se na čele pelotonu připraveni ještě pořádně zaspurtovat.


tracklist (US version):

1. Let's Spend the Night Together
2. Yesterday's Papers
3. Ruby Tuesday
4. Connection
5. She Smiled Sweetly
6. Cool, Calm & Collected
7. All Sold Out
8. My Obsession
9. Who's Been Sleeping Here?
10. Complicated
11. Miss Amanda Jones
12. Something Happened to Me Yesterday


videa:
Let's Spend the Night Together
Ruby Tuesday
Who's Been Sleeping Here?
31.05.2016 10:20:10
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one