recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Rolling Stones - Big Hits (High Tide and Green Grass) (1966)

9/10
První vydavatelská dvouletka Rolling Stones je díky odlišné ediční strategii v Británii a Americe pěkná džungle. Ideálním průvodcem po ní může být právě tato kompilace, která shrnuje to nejdůležitější z formativní éry kapely. Zmatkům ale ještě přítrž nedělá, protože její anlická verze, která vyšla s několikaměsíčním odstupem, má opět jiný tracklist reflektující už i mezitím realizované album Aftermath.

Každopádně jsou ale Big Hits skvělou a poučnou vizitkou a pomyslnou pečetí na výučním listě jedné z nejdůležitějších rockových skupin historie. Z množství coververzí zařazuje jen ty opravdu zásadní (Time Is on My Side, It's All Over Now, Not Fade Away), jinak se logicky soustřeďuje na původní repertoár, který už byl v té době pro Rolling Stones jasnou prioritou. Máme tu rock'n'rollový archetyp, který neznají snad jen v Severní Koreji ((I Can't Get No) Satisfaction), soul poučený u Jamese Browna (Heart of Stone), blues (Good Times, Bad Times) i výrazně melodické balady (Tell Me nebo As Tears Go By proslavená v roce 1964 Marianne Faithfull), čili všechny ingredience krystalizujícího nezaměnitelného rukopisu tandemu Jagger/Richards, a u všech je už originální vklad autorů zcela zřetelný.

Ještě víc to platí o skladbách 19th Nervous Breakdown nebo Get Off of My Cloud, kde už Rolling Stones dopilovali svůj nespoutaný kytarový zvuk typický pro jejich mistrovské opusy z přelomu 60. a 70. let. Výběr je ale stejně dobrý nejen jako didaktická pomůcka při osvětlování kořenů kapely, ale i jednoduše jako sbírka nestárnoucích rockových fláků bez hluchých míst. Pokud se vám nechce shromažďovat (často těžko dostupné) jednotlivé mutace prvních řadovek, Big Hits jsou dostatečnou a výživnou kompenzací.


tracklist (US version):

1. (I Can't Get No) Satisfaction
2. The Last Time
3. As Tears Go By
4. Time Is on My Side
5. It's All Over Now
6. Tell Me
7. 19th Nervous Breakdown
8. Heart of Stone
9. Get Off of My Cloud
10. Not Fade Away
11. Good Times, Bad Times
12. Play with Fire


videa:
(I Can't Get No) Satisfaction
19th Nervous Breakdown
Get Off of My Cloud
Play with Fire
31.05.2016 10:20:50
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one