recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Simon & Garfunkel - Bridge Over Troubled Water (1970)

10/10
Předtím, než se kroky Paula Simona a Arta Garfunkela podruhé a tentokrát definitivně rozešly, stihla ještě dvojice předložit světu svoje produkčně nejvyšperkovanější dílko Bridge Over Troubled Water. Tytam jsou jednoduché kytarové aranže z jejich začátků, zvuková koruna písniček se košatí a vyzrává. V gospelem ovlivněné titulní skladbě, kde se Garfunkelův alabastrově čistý hlas v závěru rozpíná až k závrati, ho ještě podepírají vznosné smyčce aniž by sentiment začal přetékat. Peruánskou melodii El Condor Pasa, o níž se Simon domníval, že je lidového původu a až později zjistil, že má i svého autora, stylově doprovodil soubor Los Incas a vzniknul tak vzor pro nesčetná kýčovitá zpracování všelijakých pseudorelaxačních hráčů na panovu flétnu, která samozřejmě z čisté nádhery originálu nemají zhola nic.

Tady nebo třeba v jamajskou hudbou zlehka dotčené Why Don't You Write Me můžeme už vypozorovat Simonův zájem o exotické hudební světy, který u něho naplno propukne o patnáct let později. Křehkou zasněnost prvních dvou písní střídá nakažlivý rytmus i melodie dalšího velkého hitu Cecilia a jásavé dechy ve svižné Keep the Customer Satisfied. Následující So Long, Frank Lloyd Wright mi námětem i nostalgickou náladou zase připomíná pozdější Simonův kousek zmiňující jiné slavné umělecké jméno, a sice Rene and Georgette Magritte... z alba Hearts and Bones.

The Boxer otvírající druhou stranu LP je jedním z vůbec nejsilnějších výtvorů dua. Má docela jednoduchou základní strukturu, ale v aranžích či harmonii skrývá nejeden rafinovaný detail (mohutné ale zastřené údery bubnu v bezeslovném refrénu, mezihra na steel kytaru, rytmické přizvukování harmoniky, dynamické změny, gradace v závěru), které dohromady tvoří dokonale vyvážený, čistý písničkový tvar završený působivým Simonovým textem.

Notoricky známými songy se ovšem potenciál alba nevyčerpává. Stejnou pozornost si zaslouží i ty nenápadnější jako zmiňovaná Why Don't You Write Me, Baby Driver s řízným saxofonovým sólem, The Only Living Boy in New York nebo nenucená pocta vzorům Bye Bye Love od Everly Brothers nahraná v živé verzi. Simon s Garfunkelem dokázali na této desce průzračnost svých písniček zvukově vyzdobit tak, aby nepřekročili hranici přílišné okázalosti a na rozloučenou předvedli to nejlepší, co jejich vyvážené spojenectví skýtalo.


tracklist:

1. Bridge Over Troubled Water
2. El Condor Pasa (If I Could)
3. Cecilia
4. Keep the Customer Satisfied
5. So Long, Frank Lloyd Wright
6. The Boxer
7. Baby Driver
8. The Only Living Boy in New York
9. Why Don't You Write Me
10. Bye Bye Love
11. Song for the Asking


videa:
Bridge Over Troubled Water
El Condor Pasa (If I Could)
Cecilia
The Boxer
The Only Living Boy in New York


 
09.06.2016 16:04:00
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one