recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Smith Patti - Trampin' (2004)

8/10
 
První dáma rock'n'rollu je pořád při síle. Neměnné muzikantské a spoluautorské zázemí v podobě doprovodného bandu je i na albu Trampin' zárukou kvality, přestože žádné překvapující momenty už čekat nemůžeme.

Patti v textech nijak nepolevuje ve své angažovanosti, ale muzika se tentokrát nese v mírnějších náladách. Máme tu opět dvě dlouhé elegie na pozadí gradujícího jamování kapely, z nichž zajímavější a vzrušivější je Radio Baghdad, bigbítový odvaz přináší Stride of the Mind, ráznější je i singlová Jubilee. Ostatní písně ale plynou v uvolněné písničkářské rovině. Nechybí jim ovšem melodická invence, sympaticky nepřešlechtěný zvuk a samozřejmě ani věrohodnost a citový vklad, které ty nejpovedenější (Mother Rose, Cartwheels, My Blakean Year) povyšují na něco víc, než jen příjemný poprock.

V téhle intimnější poloze se také Patti snáz vyhýbá kazatelským pózám a dospívá k bodu, kdy přesvědčovat za každou cenu hlasitě už nepovažuje za nutné. Nejsmířlivěji zní její hlas v závěrečném titulním spirituálu, který odzpívá s křehkou pokorou pro rebelku ne příliš typickou, ale o to působivější.

Album Trampin' není tak temné jako Gone Again ani tak rockově nadupané jako Gung Ho, skoro se chce říct, že je takové obyčejné. Ze soupisky hostů na nás nevykukují jména žádných slavných kolegů, bojovnost nahradil soustředěný prožitek. Přesto by takové oznámkování bylo dost povrchní, protože pod hladinou to pořád žhne.


tracklist:

1. Jubilee
2. Mother Rose
3. Stride of the Mind
4. Cartwheels
5. Gandhi
6. Trespasses
7. My Blakean Year
8. Cash
9. Peaceable Kingdom
10. Radio Baghdad
11. Trampin'
09.06.2016 16:32:31
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one