recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Sonic Youth - Rather Ripped (2006)

9/10
 
Je známá věc, že Sonic Youth jsou nejen skvělí hlukaři, ale i neméně zdatní "songaři", neboli že vedle úchvatného zvukového pitvání umí i napsat písničku. Tahle skutečnost ale zatím nebyla asi nikdy tak zjevná jako na albu Rather Ripped, které přetnulo sérii rozvláčnějších nahrávek a vsadilo na sevřené, melodické skladby. Už žádné pomalé rozcinkávání do postupně gradujících ploch, teď mají newyorčané zaostřeno na melodie, tradičnější rockový drive a v průměru čtyřminutové stopáže. Pokud ale takový popis evokuje cosi fádního, je to velká mýlka, to by nesměli být Sonic Youth. Jednak, jak bylo řečeno, to s písňovou formou prostě umí, a navíc jejich zvukové kulinářství i v takovéto zkrocené podobě má neodolatelný šmrnc a nevyčerpatelnou zásobu nápadů.

Reena a Incinerate svou melodickou přístupností a odlehčeným tepem ozřejmují, o čem že tohle album bude. Následuje nekonečně teskná Do You Believe in Rapture? s impresivními hlukovými šmouhami v pozadí. Sleepin Around naopak přitlačí agresivnějšími kytarovými zášlehy, barevné zvukové exploze charakterizují Jams Run Free. Téměř celou píseň Rats plíživě podkresluje škvařící se kytarová distorze, přesto jde stále o výrazně melodickou záležitost s vokálem Lee Ranalda. Ten toho většinou na deskách Sonic Youth tolik nenazpívá, ale když, tak to vždycky stojí za to. Zatímco Thurston Moore svoje hlasové polohy příliš nemění, u Kim Gordon jsme si poslední dobou zvykli na civilnější hlasové rejstříky a preferuje je i tady. Ve skladbě Turquoise Boy dokonce může připomenout dráždivý chlad Nico.

Návrat k sevřenějším formám a přímočarosti ale v tomto případě není návratem ke klasickým opusům z přelomu 80. a 90. let. Agresivity a špíny tu není zdaleka tolik jako kdysi, určitá vyklidněnost, rozvážnost a v nejlepším slova smyslu dospělost udává tón celé nahrávce a demonstruje, že kapela ve svém plodném slučování srdce a mozku postoupila zase na novou úroveň. Vyšší nebo nižší? To vem čert. Mám dětinskou radost z téměř každého songu na albu a tentokrát jsem byl opravdu jen krůček od absolutního hodnocení.


tracklist:

1. Reena
2. Incinerate
3. Do You Believe in Rapture?
4. Sleepin Around
5. What a Waste
6. Jams Run Free
7. Rats
8. Turquoise Boy
9. Lights Out
10. The Neutral
11. Pink Steam
12. Or

bonus track:
13. Helen Lundeberg


videa:
Reena
Incinerate
Do You Believe in Rapture?
28.06.2016 14:51:31
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one