recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Sonic Youth - The Destroyed Room: B-Sides and Rarities (2006)

7/10
 
Ocitáme se v tvůrčím ateliéru Sonic Youth, máme možnost nakouknout do jejich skicářů, podumat nad jejich rozpracovanými artefakty, koncepty a hříčkami. A přestože to podstatné o kapele už známe z řadových alb a tato kompilace pouze dotahuje detaily jejich portrétu, není to návštěva marná. Bloudění po periférii jejich hudebního teritoria je neméně zajímavé než všeobecně známá lákadla centra a není v něm nouze o milá překvapení.

Výběr tracků pokrývá hlavně novější období, nejstarší nahrávka je z roku 1994 a větší část materiálu pochází z první poloviny nultých let, tedy z etapy, v níž Sonic Youth inklinovali k volnějším tempům a rozostřenějším strukturám. Přítomné skladby jsou navíc většinou instrumentální, s výrazným podílem improvizace a tak se hudba mnohem víc rozprostírá než naléhá a víc koumá než drásá. Je znát, že většinou nejde o zcela dopilované tvary, spíš o výsledky jamování, ovšem dostatečně pozoruhodné na to, aby si zasloužily vydání na samostatném CD nosiči. Bytelnější rockové kontury mají třeba skladby Kim's Chords nebo Beautiful Plateau, které znají v Japonsku jako bonusy z tamnějšího vydání alba Sonic Nurse. Naproti tomu o pár let starší Blink má zamlženou filmovou atmosféru s industriálními ruchy, Campfire je zakázkovou prací na využití grooveboxu a Loop Cat zase stojí na dodatečném procesování vyluzovaných zvuků, které si vzal ve studiu na paškál "pátý člen kvarteta" Jim O'Rourke. Monumentální závěr patří nekrácené verzi opusu The Diamond Sea původně z alba Washing Machine, jeho protipólem je pak minutová akustická miniatura Razor Blade.

Průměrný fanoušek Sonic Youth se bez této sbírky rarit jistě bez větší újmy obejde. Ale pro ty, kterým nepřestává vrtat hlavou, odkud newyorská čtveřice pořád čerpá tu bezbřehou škálu zvuků a tónů, je album The Destroyed Room zajímavým informačním kanálem a vítaným doplňkem ke studiu.


tracklist:

1. Fire Engine Dream
2. Fauxhemians
3. Razor Blade
4. Blink
5. Campfire
6. Loop Cat
7. Kim's Chords
8. Beautiful Plateau
9. Three-Part Sectional Love Seat
10. Queen Anne Chair
11. The Diamond Sea


videa:
Queen Anne Chair
28.06.2016 14:52:56
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one