recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Soulfly - Prophecy (2004)

8/10
 
Čtvrtá řadovka Soulfly vykazuje zřejmou snahu o vybočení z povážlivě se prohlubujících kolejí. V první řadě tu po Cavalerově boku stojí úplně jiní hudebníci v čele s kytaristou Markem Rizzem, který v kapele působí do dnešních dnů. Na několika skladbách participoval i megadethovský basák David Ellefson, což jistě není náhoda. Po vcelku typickém titulním otvíráku se totiž z reproduktorů vyvalí trojlístek metalových nářezů Living Sacrifice, Execution Style a Defeat U, u kterých je inspirace thrashovými kořeny nepřeslechnutelná a u Soulfly do té doby asi nejvýraznější.

Domácí "ohlasy písní pralesních" naopak na tomto albu ustupují do pozadí, neznamená to ale, že by experimentům úplně odzvonilo. Zlom nastává u písně Mars přecházející v zajímavou kombinaci reggae a španělsky znějící akustické kytary. Jamajské rytmy se pak naplno rozvlní ve výborné skladbě Moses, kolaboraci se srbskou úderkou Eyesburn. Následuje masivní hardcoreový výplach Born Against Anarchist, ještě zběsilejší Porrada a předělávka In the Meantime od Helmet. Finále se pak tradičně nese v klidnějším duchu, v instrumentálce Soulfly IV se přeci jen uplatní i nějaké ty bubínky.

Ačkoliv právě spojením hardcore-thrashe a etnických rytmů Soulfly, resp. Sepultura zahýbali metalovým světem, tenhle model už začínal ztrácet schopnost vývoje a tak jeho částečné opuštění ani tolik nevadí. Jednotlivé části alba sice působí trochu nesourodě, ale v celkovém dojmu nakonec vítězí příjemné zjištění, že Max Cavalera ještě pořád má chuť překvapovat.


tracklist:

1. Prophecy
2. Living Sacrifice
3. Execution Style
4. Defeat U
5. Mars
6. I Believe
7. Moses
8. Born Again Anarchist
9. Porrada
10. In the Meantime
11. Soulfly IV
12. Wings
28.06.2016 15:00:05
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one