recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Springsteen Bruce - Devils & Dust (2005)

8/10
 
Bombastický koncertní i studiový comeback Springsteenova E Street Bandu nadělal mezi jeho fanoušky hodně oprávněné radosti. Hned další deskou ale dal na srozuměnou, že na svoje komorní country-folkové alter ego nehodlá zapomenout a znovu zacílil na ztišené balady o neveselých věcech.

Na mysl se samozřejmě derou jména Nebraska a The Ghost of Tom Joad, dobrá polovina skladeb na Devil & Dust se nese v podobných náladách. Přesto ale tentokrát není Springsteen v tomto konceptu zdaleka tak důsledný a na album zařadil i pár svižnějších věcí. Ovšem vzhledem k tomu, že E Street Band tu opět absentuje (s výjimkou Patti Scialfa a Dannyho Federiciho), nejedná se samozřejmě o žádné hřmotné stadiónovky. Dokonce i tam, kde by takový potenciál byl (třeba píseň Maria's Bed), Springsteen snad schválně nasazuje jaksi přidušeně křehký pěvecký rejstřík, který i takové písně hází do intimnějších poloh.

Když už bych tedy měl hledat paralelu s některou z předchozích desek, napadá mě spíš podobně uvolněná Tunnel of Love z konce 80. let i když tomjoadovská epizoda část písní (Black Cowboys, Silver Palomino, The Hitter) výrazně poznamenala. Však také mnohé z nich pocházejí ze stejného období. Nejsou to totiž zbrusu nové kompozice, ale spíš rekapitulace uplynulé skladatelské dekády. Album Devils & Dust ale není sbírkou rarit a outtakes, ani tak nebylo prezentováno. Nenajdeme na něm sice žádné třeskutě chytlavé hity, ale také minimum zbytečného. Je vyrovnané, neokázalé a přitom intenzivní. Instrumentálně podstatně barevnější než Tom Joad, ale na hony vzdálené hutnosti E Street Bandu. A navzdory právě řečenému rozhodně není polovičaté.


tracklist:

1. Devils & Dust
2. All the Way Home
3. Reno
4. Long Time Comin'
5. Black Cowboys
6. Maria's Bed
7. Silver Palomino
8. Jesus Was an Only Son
9. Leah
10. The Hitter
11. All I'm Thinkin' About
12. Matamoros Banks
28.06.2016 15:11:10
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one