ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Springsteen Bruce - The Promise (2010)

10/10

Kdo je trochu obeznámený s vývojem kariéry Bruce Springsteena v letech 1976-1978, toho by nemělo překvapit, že při konečném(?) účtování s tehdejším nahrávacím šturmem vydestiloval Boss materiálu hned na dvě regulérní alba. Úspěch desky Born to Run zavazoval a Springsteen skládal jako o život, aby ji trumfnul a posunul se dál. Navíc měl kvůli soudním rozepřím s bývalým manažerem Mikem Applem nějakou dobu zakázáno vydávat, takže nové skladby se začaly hromadit. A ještě do toho přišel punk, který výrazně přesměroval Springsteenovy autorské cíle. Najednou měl za sebou desítky písniček, které se do koncepce hořkých, sociálně vyhraněných výpovědí, jaká se mu líhla v hlavě, ani trochu nehodily. Šly přes palubu jedna za druhou, až zbylo deset šťastných, které nakonec vytvořily album Darkness on the Edge of Town. Zbytek na dlouhá léta zmizel v archivu.

Při jeho „velkém úklidu“ koncem minulého století, kdy písničkář resuscitoval E Street Band, se mnoho z těch zapomenutých skvostů objevilo na čtyřalbu Tracks, ale bylo jasné, že leccos z tohoto neobyčejně plodného období ještě zůstalo skryto. Kdo si ovšem myslel, že to nejlepší už mistr zveřejnil a zbývají jen odřezky, šeredně se mýlil. Na dvojalbum The Promise se poskládalo dvaadvacet (včetně skrytého bonusu The Way) skladeb, které svou kvalitou snesou srovnání s tím nejlepším ze Springsteenova zpěvníku. Jeho tvrzení, že tehdy s E Street Bandem natočili pět alb, z nichž pouze jedno vydali, nezní už vůbec nadneseně. A to můžeme mít za jisté, že ten šuplík ještě úplně prázdný není. Neuvěřitelné.

The Promise je nejen plné skvělých písniček, ale také významně doplňuje obrázek Springsteenova skladatelského vývoje v 70. letech. Předtím, než přehodil výhybku k angažovanější tvorbě a poté, co opustil svět členitých soulrockových kompozic, které ještě na Born to Run figurovaly. Springsteenův rock'n'roll má sice i v těchto skladbách často výrazný soulový nádech, ale forma je sevřenější, rozevlátý proud myšlenek uzavřený do pevnějších mantinelů. Springsteen hledá nový výraz, nová témata, nové skladatelské postupy a při tom hledání mu padají zpod rukou perly, jaké by si nikdo jiný nedovolil na třicet let uzamknout před světem.

Některé písně nicméně fanouškům neznámé nejsou. Na pětialbu Live 1975-85 už kdysi vyšly v živých verzích Fire, z níž krátce po jejím vzniku udělaly hit The Pointer Sisters, Because the Night, kterou pro změnu proslavila její spoluautorka Patti Smith i úvodní Racing in the Street. Ta dokonce v jiné verzi pronikla i na desku Darkness on the Edge of Town. Rendezvous se objevilo na zmíněné kolekci Tracks a titulní The Promise na jejím jednodiskovém shrnutí 18 Tracks.

Valná většina skladeb se ale na oficiální hudební nosič dostala poprvé. Hymnické ploužáky, silácké odvazy, vznosná střední tempa i křehké splínosvody. Sledujeme krystalizaci základních Springsteenových písňových poloh, k nimž nadupaný E Street Band dodává parádní aranže. Nováčci z alba Born to Run Steve Van Zandt, Roy Bittan a Max Weinberg už se stali pevnou součástí kapely, jejíž zvuk dále mohutní a přesto zůstává vzdušný a svěží. Udržuje si lidské proporce, doba plných stadionů ještě nenastala. Čím déle to celé poslouchám, tím hůř se mi hledají zbytečné položky. The Promise ukazuje, že autocenzura je sice většinou nadmíru prospěšná věc, ale někdy dělá až příliš radikální řezy. Ještě, že se dají po letech aspoň takto napravit.


tracklist:

Disc 1:
1. Racing in the Street ('78)
2. Gotta Get That Feeling
3. Outside Looking In
4. Someday (We'll Be Together)
5. One Way Street
6. Because the Night
7. Wrong Side of the Street
8. The Brokenhearted
9. Rendezvous
10. Candy's Boy

Disc 2:
1. Save My Love
2. Ain't Good Enough For You
3. Fire
4. Spanish Eyes
5. It's a Shame
6. Come On (Let's Go Tonight)
7. Talk to Me
8. The Little Things (My Baby Does)
9. Breakaway
10. The Promise
11. City of Night
12. The Way (hidden track)


videa:
Gotta Get That Feeling
Save My Love
Ain't Good Enough For You
Talk to Me
The Promise

 

28.06.2016 15:12:31
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one