recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Staples Stuart A. - Leaving Songs (2006)

8/10
 
Druhé sólové album Stuarta A. Staplese se od zažitého soundu jeho mateřských Tindersticks výrazně nevzdaluje. Ale není proč ho za to hanět, protože nevzniklo z touhy zpěváka po realizaci vlastních hudebních představ, ale prostě proto, že se kariéra Tindersticks uložila k prozatímnímu spánku. Však také Staplesovi na desce Leaving Songs muzikantsky sekundují i jeho kolegové David Boulter a Neil Fraser, s nimiž posléze kapelu obnovil. Nemusíme se tedy ani moc přemáhat abychom tuto sbírku písní o loučení a odchodech mohli zařadit do nepřerušené a pozoruhodně vyrovnané linie alb skupiny.

Drobné odlišnosti charakteristické pro sólový počin tu ale přece jen jsou. Staples je centrem všeho dění, jeho hlas a akustickou kytaru slyšíme prakticky pořád. Aranže jsou ukázněnější, rozhodně ne jednotvárné, ale přece plně ve službách Staplesova zpěvu a songwritingu. Smyčce a dechy (další starý známý Terry Edwards) zůstávají ve hře, ale spíše v pozadí bez obvyklých vypjatých exhibicí, zkrátka písnička klasického střihu s výraznými folkovými a country akcenty je jasně na prvním místě. Se zvyklostmi desek Tindersticks naopak pojí Leaving Songs dva jímavé duety: v This Road Is Long doprovází Staplese Maria McKee (vzpomínáte na Show Me Heaven?) a ve skladbě That Leaving Feeling opět zazní nádherný hlas Lhasy de Sela, která se objevila už na albu Waiting for the Moon.

Fanoušci oplakávající rozchod Tindersticks tedy při poslechu Leaving Songs mohli směle utřít slzy, protože Staples se svými zbylými kumpány a spolehlivými hosty tu servírují to, na co jsme u nich zvyklí. Navíc nejde o nějakou provizorní záplatu, ale o výborné písně s tradičním odérem podzimních splínů a nočních samot. Nakonec se ukázalo, že není důvod neobnovit zavedenou značku i vtéto okleštěné sestavě a o pár let později se jméno Tindersticks opět vrátilo na scénu.


tracklist:

1. Goodbye to Old Friends
2. There Is a Path
3. Which Way the Wind
4. This Road Is Long
5. One More Time
6. Dance With an Old Man
7. That Leaving Feeling
8. Already Gone
9. This Old Town
10. Pulling Into the Sea


videa:
That Leaving Feeling
28.06.2016 15:51:04
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one