ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Stevens Sufjan - The Age of Adz (2010)

9/10

Pět let trvalo, než Sufjan Stevens po několika různorodých projektech navázal na oslavované album Illinois další řadovkou. Tentokrát už do jejího titulu nevetknul jméno žádného z amerických států, ostatně řekl bych, že úmysl věnovat každému z nich samostatné album sám nikdy nebral úplně vážně. Elektronika mu z dřívější tvorby není věcí neznámou, ale že jí na novince do svého bohatě proaranžovaného pop-folku zakomponuje takhle masivně, to asi málokdo čekal. Syntetické beaty a zvuky prorůstají jeho skladbami jako nezastavitelný virus, který ale naštěstí není zhoubný.

Úvodní Futile Devices se ještě nese v akustickém duchu, ale už v následující Too Much přichází mohutný vpád elektroniky, která až na výjimky určuje ráz celého alba. Smělé orchestrální klenby zůstávají, v těsném sepjetí s měňavým elektronickým labyrintem teď ale vytvářejí ještě monumentálnější zvukové fresky, než dřív. V těch nejvypjatějších pasážích skladeb Too Much, The Age of Adz, Get Real Get Right, I Want to Be Well nebo rozsáhlého finále Impossible Soul si člověk připadá, jako kdyby byl svědkem nějakého mimořádně opulentního ohňostroje. Sufjan Stevens ovšem to velkolepé představení diriguje bravurně a s takovou elegancí a citlivostí, že z jeho závratných veletočů nerozbolí hlava ani se neucpou sluchovody.

Síť záchytných melodických motivů je dostatečně hustá a Sufjanův zpěv v té záplavě zvuků neztrácí vřelost a intimitu. Snad i z toho důvodu, že témata jeho písní jsou tentokrát mnohem osobnější. Šikovně jsou také rozmístěné střídměji pojaté kusy jako například sebezpytná Now That I'm Older, v níž Sufjanovu hlasu tvoří pozadí rozvlněné vokály a harfenické mihotání, nebo beat rovněž postrádající Bad Communication.

Je pěkné, když si umělec dokáže odříct ukojení svých velikášských sklonů, ale pokud jim dokáže dát takhle smysluplný a působivý tvar, v němž forma nepřebíjí sdělení, ať klidně rozhazuje plnými hrstmi. Sufjan Stevens to dovede. Album The Age of Adz udrží pozornost po celých pětasedmdesát minut, umí povznést i dojmout a jen tak se neoposlouchá. Elektronika, která tak ráda poskytuje medvědí služby svým krotitelům nepocházejícím přímo z jejího teritoria, nezředila originalitu Sufjanových hudebních vizí a snad jí ještě umocnila.


tracklist:

1. Futile Devices
2. Too Much
3. The Age of Adz
4. I Walked
5. Now That I'm Older
6. Get Real Get Right
7. Bad Communication
8. Vesuvius
9. All for Myself
10. I Want to Be Well
11. Impossible Soul


videa:
Too Much
I Walked
Get Real Get Right



 

12.08.2016 10:14:34
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one