recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Strokes - Is This It (2001)

9/10
 
Is This It je nepochybně jednou z nejvlivnějších desek minulé dekády, jedním z tlačítek, která odstartovala kytarovou renesanci plnou postpunkových a garážových inspirací. The Strokes přišli s maximálně zjednodušeným rockovým slovníkem, syrovým, svěžím zvukem a klackovitou ležérností a v době přesycené studiově vyleštěnými produkty, v nichž každý musel mít nějaké to elektronické polstrování, nemohli neuspět. Akce a reakce, koloběh, který se v historii pop music opakuje pořád.

Jejich pozice mi do jisté míry připomíná zjevení Stone Roses na konci osmdesátek. Stejně jako oni nastartovali The Strokes vlnu podobně smýšlejících kapel ať už nových nebo do té doby přehlížených, ani jim se už nepodařilo stylotvorný debut překonat a spojuje je taky silná inspirace v minulosti. V rytmicky neodolatelných, přímočarých písničkách jsou slyšet garážové kapely 60.let, protopunk, Television, Velvet Underground a spousta dalších.

Jasně, je to retro a taky to není nejlepší album všech dob, spíš mělo prostě štěstí, že se objevilo ve správnou chvíli. Ale to štěstí bylo zasloužené. Poslech téhle nahrávky je stále osvěžující a energeticky výživný. Kapela tady má kouzlo bezprostřednosti, jaké jim většina ze zástupu jejich následovníků a plagiátorů může jen závidět.


tracklist:

1. Is This It
2. The Modern Age
3. Soma
4. Barely Legal
5. Someday
6. Alone, Together
7. Last Nite
8. Hard to Explain
9. New York City Cops
10. Trying Your Luck
11. Take It or Leave It
26.01.2018 14:52:09
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one