recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Suede - Bloodsports (2013)

7/10
Mohlo to vypadat jako takový klasický comeback z nouze, když se k němu nepodařilo přilákat Bernarda Butlera, a obavy z vyžilého recyklování byly na místě. Ale studiový výsledek je nakonec docela uspokojivý. Doba, kdy Suede svými prvními singly smetli z povrchu britského dodělávající shoegazerskou scénu, je samozřejmě dávno pryč a o to víc se teď museli snažit. Albem Bloodsports určitě žádnou další hudební vlnu nevyvolají. Postupy, které rozvinuli na svých prvních třech deskách, tu žádných velkých změn nedoznaly, snad jen ta dobře známá afektovanost je jaksi dospělejší, což je zásadní předpoklad k tomu, aby se z kapely nestala vlastní karikatura.

Pokud tedy už Suede nemají šanci nikoho omráčit stylem, zbývají písničky samy o sobě. Ne všechny z deseti novinek se třpytí oslepujícím leskem, ale není tu ani žádný vyložený přešlap. Škoda jen, že kapele nevydržel nápřah jaký mají první tři skladby, efektní, melodicky obdařené, šťavnaté. Druhá polovina alba trpí nadměrnou kumulací pomalých čísel, která nejsou vždycky dostatečně výrazná. Suede nikdy nevyznávali závratná tempa a balady pro ně jsou stále vděčným polem působnosti, ale v tomto případě to možná chtělo aspoň trochu promíchat pořadí. Z řady nápadněji vyčnívá jen srdceryvná What Are You Not Telling Me?

Nemá smysl se dohadovat jak by nahrávka zněla, kdyby se na ní podílel i zakládající kytarista, pro mnohé stále nenahraditelný spolutvůrce fluida prvních dvou alb. Suede už před lety dokázali, že obstojí i bez něho (i když ne věčně). S pomocí Bloodsports se ctí tento předpoklad obhájili a úspěšně zrestaurovali fasádu poničenou poslední předrozpadovou deskou a dlouholetou absencí. Uvidíme, jestli kapele obnovená energie vydrží když ne k nějakému vývojovému překvapení, tak aspoň k udržení dobrého jména.


tracklist:

1. Barriers
2. Snowblind
3. It Starts and Ends with You
4. Sabotage
5. For the Strangers
6. Hit Me
7. Sometimes I Feel I'll Float Away
8. What Are You Not Telling Me?
9. Always
10. Faultlines


videa:
Barriers
It Starts and Ends with You
12.08.2016 10:25:05
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one