ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

These New Puritans - Hidden (2010)

8/10

Tvorba britského seskupení These New Puritans je příliš těžko uchopitelná a stylově těkavá na to, abychom ji mohli začlenit do nějaké konkrétní přihrádky. Experiment a změnu si dvojčata Jack a George Barnettovi, tvořící osu tohoto hudebního tělesa, zvolila za svůj základní modus operandi. Jen těžko se dají k někomu přirovnávat, svou nadžánrovou nevyzpytatelností ale mohou připomenout třeba služebně starší kolegy z Liars. S nimi je spojuje nejen pohrdání povrchní líbivostí, ale především naprostá svoboda ve výběru a propojování vyjadřovacích prostředků, zároveň však i jejich podřízení promyšlenému konceptu.

Zatímco u prvotiny Beat Pyramid se s nutnou dávkou nepřesnosti dalo mluvit o křížení post punku s hip hopem a elektronikou, na druhé desce je situace složitější a o to zajímavější. Na jedné straně se skupina při nahrávání vybavila rozsáhlou baterií perkusí včetně mamutího japonského bubnu taiko a s jejich pomocí vytvořila hýřivé ale zároveň strojově odměřené, elektronikou a samply podepřené struktury, prostupující většinou alba. Tenhle spletitý a proměnlivý rytmický skelet pak konfrontovala s orchestrálními party dechových nástrojů, čerpajícími inspiraci z moderní vážné hudby, zejména z meziválečného neoklasicismu. Nepravděpodobné spojení kupodivu skvěle funguje právě díky kontrastu „hranatého“ dusotu perkusí a elektronického chladu s přírodním zvukem dechů a vokálních sborů.

Toto mezidruhové páření neprobíhá nepřetržitě. Někdy se skupina delší dobu obejde bez orchestrace, v kratších skladbách Time Xone a Canticle i v závěrečné 5 pro změnu prostor plně využívá dechová sekce, která je, jen tak pro zajímavost, složená vesměs z českých muzikantů. Přitom však nevzniká dojem dvou míjejících se linií, ale naopak smysluplného celku, jehož složky jsou komplementární a navzájem se obohacující. Jak bylo naznačeno, na chytlavost se tu nehraje, přesto se jakoby mimochodem může vyloupnout nekonvenční „hit“, jako v případě skladby Attack Music. Nicméně vytvořit si k albu Hidden vztah na základě emocí není vůbec snadné. Tahle hudba je spíš pro mozek, nic jiného však nepředstírá. Jejím klíčovým trumfem je originalita.


tracklist:

1. Time Xone
2. We Want War
3. Three Thousand
4. Hologram
5. Attack Music
6. Fire-Power
7. Orion
8. Canticle
9. Drum Courts-Where Corals Lie
10. White Chords
11. 5


videa:
We Want War
Hologram
Attack Music 

16.05.2018 19:34:04
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one