recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Vampire Weekend - Modern Vampires of the City (2013)

10/10
Album, které nadchne hned první skladbou, mívá předem napůl vyhráno. Na Modern Vampires of the City se téhle role chopila píseň Obvious Bicycle, jejíž kouzelný, povznášející refrén vnucuje mému podvědomí myšlenku, že takhle načaté album prostě nemůže být špatné. A není. S každým dalším trackem a s každým dalším poslechem ve mně nezadržitelně roste nutkání sáhnout po nejvyšším hodnocení.

Oba dosavadní studiové zářezy Vampire Weekend byly skvělé, ale trojka je snad ještě překonává. Uchovala si všechna jejich pozitiva - zvukovou i rytmickou originalitu a vynalézavost, průzračně bezelstné melodie - a zároveň jakoby je posunula ještě o třídu výš. Album je dospělejší, ne tak zvukově opulentní, ale stále nesmírně hravé. Všelijakých aranžérských vychytávek je na něm pořád hojnost, ale jsou používány rozvážněji a s větším smyslem pro proporční vyváženost. Všechno spolu ladí ještě o chlup víc než dřív.

S tím se veze i celkově serióznější tón, nejzřetelnější v melancholickém závěru alba (Hudson, Young Lion), ale křehké nálady obsahují i třeba Step nebo Hannah Hunt. V případě Vampire Weekend jsme ale samozřejmě pořád na míle daleko od nějakých depresí, celkový dojem zůstává nakažlivě pozitivní, letní, nakopávající. Ostatně rozverné odpichovky jako Unbelievers, Diane Young nebo Finger Back dokážou dostatečně rozproudit krevní oběh a zaměstnat tělo i mozek.

Afrobeatové spodky, které se výrazně uplatnily na Contra, se téměř vytratily, fantazii ve vynalézání nezvyklých a přece tak chytlavých rytmických vzorců to ale nijak neumenšilo. Jiných inspiračních zdrojů se ovšem kapela tak docela nezříká, například v souvislosti s ní často citované jméno Paula Simona opět vyplouvá na povrch třeba při sledování vokální linky písně Everlasting Arms. To ale nic nemění na skutečnosti, že Vampire Weekend patří i nadále k nejoriginálnějším seskupením současnosti. Pro dnešní kapely je čím dál težší vytvořit si jasně rozpoznatelný a nezaměnitelný rukopis, a ještě podstatně náročnější je neustrnout s ním na mrtvém bodě a rozvíjet ho. Album Modern Vampire of the City je důkazem, že je to pořád ještě možné a Vampire Weekend mi s ním udělali velikou radost.


tracklist:

1. Obvious Bicycle
2. Unbelievers
3. Step
4. Diane Young
5. Don't Lie
6. Hannah Hunt
7. Everlasting Arms
8. Finger Back
9. Worship You
10. Ya Hey
11. Hudson
12. Young Lion


videa:
Obvious Bicycle
Step
Diane Young
Ya Hey
16.01.2017 15:40:09
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one