recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Waits Tom - Alice (2002)

8/10
 
Alice a Blood Money jsou dvojčata jenom podle data vydání, jinak mají dost rozdílný charakter, přestože obě alba obsahují hudbu k divadelním představením Roberta Wilsona. Hra Alice vznikla už v roce 1992, ale teprve o deset let později dozrál čas na samostatnou edici její hudební složky. Ta narozdíl od svého batříčka akcentuje baladičtější Waitsovu tvář, ovšem při zachování typického "smetištního" zvuku, jaký Waits rozvíjí a zdokonaluje už od slavné Swordfishtrombones.

Hodně skladeb ale působí dojmem jakési okamžité imprese, skici, která by si zasloužila ještě dotažení některých kontur. V tom se projevuje jejich původní účel jako jedné ze složek divadelního kusu a tak je taky potřeba je chápat.

I tak se tu ale děje hodně zajímavého. Waits se vrací ke své fascinaci jazzovým písničkářstvím na konci 70.let v titulní Alice nebo ve skvělé "satchmoidní" Table Top Joe, zvláštní, pseudorenesanční náladu má No One Knows I'm Gone, stará dobrá výmarská dekadence se ozývá v Kommienezuspadt, ohlasy klezmeru obsahuje Reeperbahn. Z klasických táhlých balad bych vyzdvihnul zejména Flower´s Grave a Barcarolle.

Jak fungovaly písničky ve spojení s děním na jevišti se můžu jenom dohadovat, jejich samostatná podoba dělá čest jménu svého tvůrce, přesto má u mě určité rezervy a soudržným, vypilovaným řadovkám se nevyrovná.


tracklist:

1. Alice
2. Everything You Can Think
3. Flower's Grave
4. No One Knows I'm Gone
5. Kommienezuspadt
6. Poor Edward
7. Table Top Joe
8. Lost in the Harbour
9. We're All Mad Here
10. Watch Her Disappear
11. Reeperbahn
12. I'm Still Here
13. Fish & Bird
14. Barcarolle
15. Fawn
16.01.2017 16:17:48
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one