recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Warpaint - Warpaint (2014)

7/10
Éterická, náladotvorná a kompozičně i melodicky nekonvenční hudba dívčí skupiny Warpaint zaujala už na albu The Fool z roku 2010. Kromě všežravé škatulky indie je bylo těžké někam zařadit a takové vysvědčení je v době mnohonásobných stylových recyklací velmi cenné. Ne, že by se dámy ničím neinspirovaly, zejména britská osmdesátá léta (dream-pop, gotika) v jejich skladbách mocně rezonují. Ale při jejich poslechu vám hlavou nedefilují konkrétní jména, spíš lehký nádech doby, kdy kapely od 4AD (Warpaint ale vydávají u Rough Trade, kteří ty zlaté časy rovněž pamatují) vytvářely revoluční soundtracky ke snům. A to je první krok, abychom nějakým nováčkům mohli přiznat snahu o vlastní tvář. Eponymní novinka naznačuje, že Warpaint nehodlají zůstat jen u něho a s nastaveným modelem míní dál pracovat. I to je kladné zjištění, i když ve mně přetrvává pocit, že stále jakoby něco podstatného mělo být teprve nalezeno.

Z hlediska původnosti bylo na debutu nejsnáze napadnutelné cureovsky šerosvitné vybrnkávání kytar. Nyní se téměř vytratilo a to, co se teď lepí k hutným basovým linkám, je abstraktnější a řidší. Přibylo syntetických zvuků a ploch, ale nikoli ve smyslu úkroků k tanečnu. Sound zůstává přitažlivě tajemný, hlubinný a rozostřený. Nemění na tom nic ani umírněné námluvy s trip hopem (Hi, Teese) nebo disco rytmem ve skladbě Disco/Very, která je spíš záminkou k o něco rozcuchanějším zpěvům, než ke stvoření hitu. Singlovým parametrům se více blíží písně ze začátku alba Keep It Healthy a Love Is to Die, ale specificky rozvolněné nakládání s vokálními linkami brání i jim zapadnout do nějakého rádiového formátu. Díkybohu, chtělo by se říct, ale na druhou stranu je té melodické askeze někdy až příliš. Vynořování a zanořování hudebních motivů na pozadí hypnotické rytmiky a chladných zvukových chuchvalců (Drive) by sneslo nějaký ten záchytný bod navíc.

Warpaint nepřešlapují na místě a přitom neztrácejí osobitost. Pořád ale jakoby kroužili kolem něčeho důležitějšího, než nám předvádějí, a jen čas od času poodhalí tajemný závoj, který to něco zakrývá. Rafinovanost nebo nevyzrálost? Pořád se nemůžu úplně rozhodnout. Ale obě možnosti nakonec otvírají dveře do budoucnosti, která se v případě Warpaint stále jeví velmi slibná.


tracklist:

1. Intro
2. Keep It Healthy
3. Love Is to Die
4. Hi
5. Biggy
6. Teese
7. Disco/Very
8. Go In
9. Feeling Alright
10. CC
11. Drive
12. Son


videa:
Keep It Healthy
Love Is to Die
Hi


 
02.03.2017 14:21:09
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one