recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Weiss Chuck E. - 23rd & Stout (2006)

7/10
 
Chucku E. Weissovi, zdá se, vydávání desek docela zachutnalo. Dlouhá léta se jen tak potloukal kolem Toma Waitse a podobných hudebních samorostů a střádal zážitky a zkušenosti, které teď na stará kolena zúročuje. Po Extremely Cool a Old Souls & Wolf Tickets je přítomné album už třetím zářezem během jedné dekády, zatímco předtím si osmnáct let vystačil s jedinou debutovou vizitkou z roku 1981. A je to setkání opět velmi příjemné, i když na předchozích fošnách se mi Weiss zdál být co se týče nápadů víc při chuti.

23rd & Stout nabízí zase různé obměny jižanských tradic s vykutálenými odbočkami, zparchantělým blues, jazzem z popelnice i klaunským pitvořením. Zdá se ale, že si Weiss tentokrát příliš nelámal hlavu s kompozicemi, protože velká část skladeb připomíná spíš nenucené jamování, což má své plusy i mínusy. Přispívá to k autenticitě a ležérní pohodovosti nahrávky, ale zároveň postrádám víc míst, u kterých by se ucho zastavilo a mělo chuť se k nim i opakovaně vracet. Kromě mexikánského rokenrolu Novade Nada a závěrečné coververze Goodbye, So Long (Ike & Tina Turner) se písně nesou spíš v plouživějších tempech, v nichž vyniká hebký kráčející kontrabas. Nechybí waitsovská balada Another Drunken Sailor Song, jazzůvka Primrose Lane, a capella zpívaná legrácka Man Tan nebo countryová karikatura Piccolo Pete. Všemu pak vévodí Weissovo hlasové komediantství, kterým spolehlivě utáhne i hudebně méně zajímavá čísla.

I když tohle album nemá tolik šťávy a chytlavosti jako jeho dva starší bratříčci, pořád se jedná o hravé a nepodbízivé žonglování se žánry, které už mají svá léta, ale evidentně i nevyčerpatelný potenciál k originálnímu uchopení. Sympatické podivínství Chucka E. Weisse je toho dokladem i v tomto případě.


tracklist:

1. Prince Minsky's Lament
2. Sho Is Cold (A Tribute to Sterling Holloway)
3. Novade Nada
4. Half Off at the Rebop Shop
5. Another Drunken Sailor Song (The Lil' Ligeemo Song)
6. Room With a View
7. Fake Dance (Slim Harpo Tribute)
8. Primrose Lane
9. 23rd and Stout (An Incident With Marshall Bell)
10. Man Tan
11. The Phone Conversation
12. Piccolo Pete
13. Goodbye, So Long


videa:
Goodbye, So Long
02.03.2017 14:19:07
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one