ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

West Kanye - My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010)

9/10

Postmoderní art-hop? Snaha Kanyeho Westa stát se větším a ještě větším, až bude největší na celém světě, je zjevná. Někomu imponuje, jiného znechucuje, ale přehlédnout se nedá. Svoje páté řadové album pojal jako okázalý polygamní svazek hip hopu s mnoha žánrovými nevěstami. Soulem, rockem, folkem, klasikou i poezií. Seznam hostů, muzikantů a spoluproducentů je úctyhodný i na hip hopové poměry, z různorodosti beatů a samplů se točí hlava, stopáže tracků odpovídají velikášským ambicím tvůrce. Kanye West ale celý ten cirkus vede naprosto jistou rukou a výsledkem je konzistentní hudební hostina o mnoha chodech dávkovaných ovšem s takovou pečlivostí a bravurou, že přejedení nehrozí. Tím méně nuda, a to i u posluchače, který jinak hip hopu moc nedá.

Ačkoli jména některých hostů a spolupracovníků jsou s to oslnit sama o sobě (RZA, Jay-Z, John Legend, Justin Vernon, Rihanna, Elton John...) a žánrový rozptyl samplů a citací připomíná gastronomické zásady pejska s kočičkou (od Mika Oldfielda přes Aphexe Twina až k Black Sabbath či King Crimson), všechno do sebe hladce zapadá a slouží celku. Příliš nezáleží na tom, kdo zrovna rapuje či zpívá (i když Kanye West si show od nikoho rozhodně ukrást nedá), která melodie nebo motiv je původní a co je vypůjčené, jestli právě posloucháme živé nástroje či sampl (podle kreditů je “ruční práce” ve značné převaze), případně kdo co produkoval a složil. Důležitá je kompletní stavba. Každý střípek, každý detail ji posiluje, aniž by ohrozil její stabilitu.

Vzhledem ke svému současnému postavení nedosažitelné celebrity může být West těžko považován za mluvčího ulice, jak se od rappera tradičně očekává. Ale přestože si svůj status a luxus z něho plynoucí umí náležitě užívat, dokáže si držet i odstup. Dokonce se dá říct, že z nejrůznějších aspektů slávy, blahobytu a poživačnosti vytvořil hlavní námět alba a rozhodně se nepohybuje v oslavné rovině. Někdo v tom může vidět pokrytectví, ale podle mého by bylo mnohem falešnější, kdyby se Kanye West stylizoval do role pouličního buřiče. Takhle zkrátka kritizuje tu stránku americké reality, kterou nejlépe zná.

My Beautiful Dark Twisted Fantasy je dokladem nejen komplexnosti jeho hudebního i produkčního nadání, ale i toho, že mu zdravý rozum ještě slouží. Otázkou je, jak dlouho mu to v pozlátkovém světě, v němž se pohybuje, může vydržet.  


tracklist:

1. Dark Fantasy
2. Gorgeous
3. POWER
4. All of the Lights (Interlude)
5. All of the Lights
6. Monster
7. So Appalled
8. Devil in a New Dress
9. Runaway
10. Hell of a Life
11. Blame Game
12. Lost in the World
13. Who Will Survive in America


videa:
POWER
All of the Lights
Monster
Runaway


 

02.03.2017 14:08:03
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one