recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Young Neil - After the Gold Rush (1970)

10/10
Neil Young se rychle učí, jak na sólové dráze se svými písničkami nakládat. Každá z předchozích lekcí - s Buffalo Springfield, Crazy Horse a nejčerstvěji s trojicí Crosby, Stills & Nash - mu něco dala, a on už mnohem lépe ví, jak do sebe jednotlivé rockové, folkové i jiné pramínky zaplést a svoje písničky tak obdařit tím nejdůležitějším - přirozeností. A že měl v případě After the Gold Rush mimořádně lehkou a jistou skladatelskou ruku. Větší množství tak jasnozřivých melodií, které se okamžitě staly folkrockovou klasikou, bychom na jiném jeho albu jen těžko hledali. Pro všechny potenciální učedníky písničkářského řemesla je tohle vysoká škola.

V některých skladbách opět slyšíme kumpány z Crazy Horse, s nimiž Young nahrávání alba započal. Větší část repertoáru s ním ale dokončil pouze Ralph Molina za bicími, zato se přidali jiní staří známí: Stephen Stills a Greg Reeves z CSN&Y a na piano Jack Nitzsche, který se podílel už na Youngově sólovém debutu. Svoje první významnější angažmá si tu odkroutil také mladičký Nils Lofgren, pozdější druhý kytarista Crazy Horse a ještě pozdější opora Springsteenova E Street Bandu. Je tak docela logické, že zvuk desky těží z obou předchozích spoluprací, i když se výrazně kloní na jemnější folkovou stranu.

Z čistě akustických pozic také album startuje. Skvostnými vícehlasy vyzdobená Tell Me Why si vystačí s kytarou, naléhavě odzpívaná After the Gold Rush s pianem a malebnou vsuvkou lesního rohu, teprve v Only Love Can Break Your Heart se přidá i rytmika. Nejvíc se kapela rozjíždí v rozhořčené filipice Southern Man, která si bere na mušku jižanský rasismus, a jejíž šťavnatý sound korunuje Neilovo kytarové sólo. Po oddechové miniatuře Till the Morning Comes a notně zpomalené předělávce countryové klasiky Oh Lonesome Me (známe jako Ptačí nářečí) přichází na řadu další vyšší mocí políbená melodie v podobě Don't Let It Bring You Down následovaná velebnou Birds a další říznější skladbou When You Dance I Can Really Love, v níž mimo jiné zaujmou napínavá klavírní ostináta. Všechno klasika. Zbývá už jen něžné vyznání I Believe in You, odlehčený dovětek v podobě Cripple Creek Ferry a jediný další logický krok: projít si tenhle písničkářský růženec znovu od začátku.


tracklist:

1. Tell Me Why
2. After the Gold Rush
3. Only Love Can Break Your Heart
4. Southern Man
5. Till the Morning Comes
6. Oh Lonesome Me
7. Don't Let It Bring You Down
8. Birds
9. When You Dance I Can Really Love
10. I Believe in You
11. Cripple Creek Ferry


videa:
Tell Me Why
After the Gold Rush
Only Love Can Break Your Heart
Southern Man
Don't Let It Bring You Down
When You Dance I Can Really Love

 
09.02.2017 16:48:20
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one