recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Young Neil & Crazy Horse - Greendale (2003)

7/10
 
Tenhle projekt musel Neilu Youngovi asi hodně ležet na srdci. O fiktivním kalifornském maloměstě Greendale totiž nenatočil jen hudební album-román, ale posléze vznikl ještě film, internetové stránky a komiks. Podle všeho jde o velmi propracovanou skládanku postav, jejich příběhů i témat, která se v nich řeší, ale méně zdatným angličtinářům (jako třeba mě) musí stačit muzika.

Na té s Youngem participovali opět po letech Crazy Horse, i když nekompletní, protože kytarista Frank Sampedro zůstal při nahrávání stranou. A díky tomu nenajdeme na desce hutné zvazbené burácení tolik typické pro jejich předchozí spolupráce, spíš decentně ale sebejistě šlapající rockové písničkářství, pokud se to ovšem dá říct o skladbách nezřídka přesahujích desetiminutovou stopáž.

Ačkoli o výrazné melodické motivy není nouze (Double E, Devil´s Sidewalk, Be the Rain) a Youngova kytarová hra je velmi vynalézavá, přece jen je evidentní, že písně jsou tu hlavně kvůli vyprávění a tak posluchač, který nestíhá pochytat text zároveň s hudbou, logicky jejich délkou trpí. Těžko pak může docenit komplexní dotaženost a epičnost celého díla. V paměti pak uvíznou spíš sevřenější kousky jako zmíněná Double E nebo folkovější Bandit s krásně rozdrnčenou akustickou kytarou. Ovšem to, že Young, který by si jako zasloužilý veterán mohl dávno nahřívat bačkory u krbu, zkouší místo toho pořád něco nového, to je z Greendale patrné i bez hlubšího informačního backgroundu.


tracklist:

1. Falling From Above
2. Double E
3. Devil's Sidewalk
4. Leave the Driving
5. Carmichael
6. Bandit
7. Grandpa's Interview
8. Bringin' Down Dinner
9. Sun Green
10. Be the Rain
09.02.2017 16:13:39
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one