recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Young Neil - Neil Young (1968)

7/10
Podobně jako u Vana Morrisona nepatří Youngův první sólový krok k těm nejoslnivějším v jeho kariéře, ale ostudu svému tvůrci určitě nedělá. Young je už zkušeným songwriterem a ve svém specifickém pojetí folkrocku s countryovou orientací má rovněž jasno, jen tu zvukovou stránku potřebuje ještě trochu doladit a dodat jí víc odvahy a oduševnělosti. Písničky na debutu jsou aranžérsky vynalézavé, ale i trochu roztěkané vinou některých mírně rušivých prvků jako jsou na několika místech nepřirozeně bzučící elektrická kytara nebo až příliš idylické smyčce a sbory.

Rock'n'rollu tu v porovnání s tvorbou Buffalo Springfield moc není, countryový akcent zprostředkovává slide kytara mladého Ry Coodera, který se spolu s Youngem, Davidem Briggsem a pianistou Jackem Nitzschem podílel i na produkci. I když by tedy zvuk mohl být živočišnější a méně upjatý, kvalita písní jako jsou asi nejrockovější The Loner, I'v Been Waiting for You (tu si v roce 2002 vypůjčil mimo jiné i David Bowie) nebo Here We Are in the Years tím přehnaně netrpí.

Vedle krátkých písničkových momentek se tu vyskytují i rozsáhlejší kompozice The Old Laughing Lady a The Last Trip to Tulsa, z nichž ta druhá kontrastuje se zbytkem alba právě syrovějším podáním. Neil Young se v ni doprovází razantními riffy akustické kytary a i jeho zpěv je najednou o dost expresivnější, zatímco v ostatních písních si pečlivě hledí intonace a hladkého, úhledného tónu. Doba, kdy se přestane ohlížet na omezené možnosti svého tenkého, křehce působícího hlasu, je přece jen ještě daleko, i když první kopnutí Šíleného koně, které ho tím směrem postrčí, už je naopak na spadnutí a slibuje velké věci. Ani tohle lehké zakolísání na začátku nové cesty ale není k zahození.


tracklist:

1. The Emperor of Wyoming
2. The Loner
3. If I Could Have Her Tonight
4. I've Been Waiting for You
5. The Old Laughing Lady
6. String Quartet from Whiskey Boot Hill
7. Here We Are in the Years
8. What Did You Do to My Life?
9. I've Loved Her So Long
10. The Last Trip to Tulsa


videa:
The Loner
I've Been Waiting for You


 
05.02.2020 17:03:04
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one