ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Akyol Gaye Su - İstikrarlı Hayal Hakikattir (2018)

8/10

Sny nás udržují vzhůru a právě teď je čas se probudit.“ shrnuje v promo materiálech poselství své nové desky turecká hudebnice Gaye Su Akyol. Klíčovým pojmem, nastoleným už v názvu Istikrarlı Hayal Hakikattir, je pro ni „konzistentní snění“ či „konzistentní fantazie“ jako stabilizující prvek v opozici vůči chaosu materiálních a mocenských tlaků, které nás obklopují a nutí považovat jejich pravidla za jedinou možnou realitu. Fantazie jako prostředek k dosažení řádu a vyváženosti, každodenní pinožení jako beznadějná snaha o jejich náhražku. Istanbulská zpěvačka je tak dalším potřebným hlasem volajícím po znovuoživení našich duševních statků uprostřed sobeckého kolotoče spotřeby, netolerance a násilí. Stejně důrazně se hlásí i k feministickým ideálům a nemusíme se ani bůhvíjak zevrubně orientovat v problematice postavení žen v turecké společnosti aby nám bylo jasné, že zkušenosti Gaye Su Akyol budou o dost drsnější než ty, s jakými se ženy potýkají třeba v českém prostředí. Její apel má o to větší váhu.

Všechny ty řeči o síle snění by ale neměly navodit dojem, že nás na tomto albu čeká nějaké pohádkově ospalé bloumání ve stínu minaretů. Naopak, třetí album Gaye Su Akyol představuje zatím nejenergičtětší a nejkomplexnější propojení Západu s Východem. Turecké tradiční nástroje jako oud, cümbüş nebo baglama, perkuse a smyčce se přirozeně mísí s rockovou i elektronicky upravenou rytmikou, klávesami a elektrickou kytarou. Jistě, pomalejší písně jako Gölgenle Bir Basima mohou svádět k výše naznačeným klišovitým představám o romantice Orientu, naproti tomu taková Laziko ale dokáže pořádně rozhýbat pánev. V pro mě vrcholné Meftunum Sana se vláčnější pasáže střídají s rytmicky důraznými mezihrami ne nepodobnými Depeche Mode, aby vše vyvrcholilo ve strhujícím finále, do něhož se zakusuje ještě zboostrovaná kytara. Následující Sahmeran zase víří v rytmu připomínajícím paso doble a zahušťuje ji dechová sekce.

Celé to má lehký retro nádech díky vintage rejstříkům kláves a surfrockově laděné kytaře Aliho Güçlü Şimşeka, který také album produkoval. Vzdáleně to připomíná přístup skupiny Dengue Fever, ktera podobným způsobem ohýbá kambodžský pop, ambice Gaye Su Akyol však míří dál. Album Istikrarlı Hayal Hakikattir zdaleka není jen objektem pro hledače kuriózních fúzí ze světa world music, nýbrž sebevědomou výpovědí silné autorské i interpretační osobnosti. Vzrušujícím a přes pevné zakořenění v tradici moderním a globálně srozumitelným hudebním tvarem s aktuálním poselstvím.


tracklist:

1. İstikrarlı Hayal Hakikattir
2. Bağrımızda Taş
3. Laziko

4. Gölgenle Bir Başıma
5. Meftunum Sana
6. Şahmeran
7. Bir Yaralı Kuştum
8. Hemşerim Memleket Nire
9. Boşluk Ve Sonsuzluk

10. Halimiz İtten Beter


videa:

İstikrarlı Hayal Hakikattir
Meftunum Sana

 

19.12.2018 21:38:48
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one