ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Bixiga 70 - Quebra-Cabeça (2018)

8/10

Brazilské instrumentální těleso Bixiga 70 nestojí na místě. Svůj třaskavý latino-africký koktejl sice servíruje na albu Quebra-Cabeça už počtvrté, ale snaha neždímat stále stejný propocený ručník je evidentní. Deklarovaný příklon ke kompoziční i zvukové propracovanosti je z nahrávky skutečně patrný a i když tím kapela vědomě rezignovala na (beztak nemožné) zprostředkování vibrací živých vystoupení, nakonec se to ukázalo jako správný krok. Koncert je koncert a deska je deska, nemá smysl jedním nahrazovat druhé. Výsledkem je album, které možná „nejede“ tolik jako ta předchozí, při domácím poslechu ale výměnou nabízí nejednu satisfakci.

Afro-brazilského rytmického křížence se skupina stále drží jako ukotvující osy, kolem ní však tentokrát roztáčí o poznání rozmáchlejší reje a občas ji dokonce úplně opouští. To když třeba v tvrdým kytarovým riffem vyztužené Primeiramente připomíná šturmující armádu nebo když do melodické výbavy skladby Levante propašuje své okouzlení hudbou východního Středomoří. Dechová sekce zůstává důležitým stylotvorným prvkem, oproti dřívějšku dokonce ještě více akcentovaným a to především ve formě výrazně melodických chorusů, které jakoby měly suplovat chybějící zpěv. To báječně funguje ve volnějších skladbách typu Pedra de Raio, Levante nebo Portal, v těch našlápnutých mám ale občas pocit, že svou táhlou rozmáchlostí pulzujícímu grooveu trochu podrážejí nohy. Jako by si písní vykračovaly po vlastní ose, i když třeba v úvodu Ladeira je takový „rozkol“ záměrně zdůrazněný a má svůj najazzlý smysl.

V rámci intenzivnějšího využívání možností studia se šířeji uplatňují také klávesy, elektronické retro pazvuky v Camelo přinášejí psychedelické závany, hojně se vyskytují prvky funku i jazzu. Bixiga 70 se ale už dostávají do situace, kdy nemá význam pitvat celek a zkoumat podíl jednotlivých ingrediencí. Quebra-Cabeça znamená v portugalštině puzzle a jim se daří skládat dílky do čím dál komplexnějšího obrazu. Vrstevnatější a proměnlivější kompozice jim neubraly na energii (až na výše zmíněné pasáže, kterých ostatně není mnoho) ani je neodstřihly od drsné pouliční estetiky São Paula (od jedné z jeho čtvrtí také odvozují svůj název), k níž se nadále hrdě hlásí.


tracklist:

1. Quebra-Cabe
ça
2. Ilha Vizinha
3. Pedra de Raio
4. Cantos
5. Areia
6. Ladeira
7. Primeiramente
8. Torre
9. Levante
10. Camelo
11. Portal


videa:

Quebra-Cabeça
Primeiramente

 

24.01.2019 22:29:53
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one