ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Etran Finatawa - Desert Crossroads (2008)

9/10
Ve stínu hvězdných Tinariwen můžeme najít i další podobně zajímavá tělesa, která zároveň nejsou jejich pouhými klony. Etran Finatwa z Nigeru vytvářejí vlastně jakousi moderní vnitroafrickou fúzi, což není právě obvyklé, protože většinou bývá jedním ze sčítanců takových rovnic nějaká podoba "západní" populární hudby. Pravda, i oni využívají elektrické kytary a tudíž jsou angloamerickým rockovým světem ovlivněni, ale oba hudební styly, které se v jejich produkci potkávají, mají domácí kořeny.

Dva kytaristé a zpěváci jsou saharští Tuaregové a určují základní směřování kapely v duchu zmiňovaných Tinariwen: charakteristické vyhrávky, kolébavý rytmus a ladně popínavé melodie. Další tři muzikanti obstarávající různé tradiční perkuse ale pocházejí z národa Wodaabe, což je nevelké (a stejně jako Tuaregové převážně kočovné) etnikum žijící v oblasti Sahelu, stepního pásu navazujícího na saharskou poušť. Od svých zahalených kolegů se odlišují už vzhledem (výrazné malování v obličeji, ozdoby z pštrosích per), ale uplatňují i své vlastní hudební dědictví. Díky jejich hře je rytmická rovina skladeb o poznání výřečnější než u Tinariwen a když se připojí i se zpěvem, výsledek se od typického pouštního blues už dost vzdaluje (Ganyo Maada, Gaynaako).

Naléhavé kytarové propletence a pestrá škála hypnotických rytmů tvoří soudržný celek korunovaný zpěvnými melodickými linkami (za všechny třeba píseň Amidinine) a zároveň hlasitý manifest, kterým se dva ohrožené druhy hlásí ke svým nomádským tradicím. Hudební hlas Afriky se tímto umělým ale perfektně fungujícím spojením obohatil o další jedinečný barevný odstín.


tracklist:

1. Saghmar N Nanna
2. Kel Tamasheck
3. Iguefan
4. Tea Ceremony I
5. Jama'aare
6. Tekana
7. Ganyo Maada
8. Soto
9. Asistan
10. Bagui's Soundscape
11. Gaynaako
12. Alghalem Taxat
13. Tea Ceremony II
14. Amidinine
15. Naanaaye
16. Tea Ceremony III


videa:
Iguefan
Tekana
18.03.2017 10:49:34
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one